06. septembra 2006

Kvalifikácia ME 2008 vo futbale: Slovensko - Česko 0:3 (0:2)

Slovenská futbalová reprezentácia neuspela vo svojom druhom vystúpení v kvalifikačnej D-skupine o postup na majstrovstvá Európy 2008, keď v stredu večer na bratislavskom Tehelnom poli prehrala v derby stretnutí s Českom po nemastnom-neslanom výkone hladko 0:3 (0:2).

O dva presné zásahy zverencov trénera Karla Bruuucknera sa postaral najlepší hráč na trávniku stredopoliar Sionko, ktorý najskôr v 10. min hlavou a po ďalších 11 minútach presnou strelou k vzdialenejšej žrdi prekonal Čontofalského. Definitívnu podobu výsledku stanovil v druhom polčase v 57. min Koller. Slováci hrali pred fantastickou takmer 28 tisícovou návštevou počas celého zápasu nevýrazne, od začiatku nastúpili s príliš defenzívnou taktikou a Česi ich predčili vo všetkých herných činnostiach. V najbližšom kvalifikačnom stretnutí sa zverenci trénera Dušana Galisa predstavia na púde Walesu 7. októbra tohto roku.

Slovensko - Česko 0:3 (0:2)
Góly: 10. a 21. Sionko, 57. Koller, ŽK: 49. M. Škrtel, 61. J. Ďurica, 89. Krajčík (všetci SR), rozhodovali: Bennett - Pike, Sharp (všetci Angl.), 27 683 divákov

Slovensko: Čontofalský - Krajčík, M. Škrtel, J. Ďurica, M. Čech (24. Sz. Németh) - Valachovič (46. I. Hodúr), Hlinka - Karhan, Mintál, Švento - Šebo (46. Hološko)
Česko: P. Čech - Ujfaluši, Jiránek, Rozehnal, Jankulovski - Galásek - Sionko (78. Štajner), Rosický, Polák (72. R. Kováč), Plašil - Koller

Slováci s dvoma defenzívnymi štítmi Hlinkom a Valachovičom a jediným vysunutým hrotom Šebom neboli pre hosťujúci tím v prvom polčase v ofenzívnej fáze vyrovnaným súperom. Česi boli dravejší, rýchlejší, dôraznejší v osobných súbojoch a predovšetkým presnejší v prihrávkach. V 10. min prvýkrát potešil niekoľko tisíc hosťujúcich priaznivcov najlepší muž na trávniku Sionko, ktorý najskôr po kolmej prihrávke napálil loptu do brvna, aby o niekoľko sekúnd na to po centri Jankulovského zblízka hlavou rozvlnil sieť - 0:1. Galisovci mohli hneď vzápätí vyrovnať. Mintálov roh pristrčil Škrtel hlavou Marekovi Čechovi a tečovaná strela obrancu FC Porto išla len tesne nad bránku jeho menovca Petra. Najväčšou aktivitou hýril aj naďalej Sionko, ktorý najskôr v 16. min po súboji s Ďuricom ešte nedokázal prelobovať Čontofalského, no o 5 minút neskôr sa už tešil zo svojho druhého presného
zásahu. Polák individuálne prenikol cez pol ihriska, jeho center z ľavej strany priťukol Koller priamo na nohu stredopoliara Glasgowu Rangers, ktorý presnou strelou k vzdialenejšej žrdi poslal semifinalistu ME 2004 do dvojgólového vedenia. Na vzniknutú situáciu zareagoval tréner Galis stiahnutím obrancu Čecha, na ihrisko sa dostal Szilárd Németh, ani jeho príchod však český rozlet nezastavil. Sionko bol naďalej rpi všetkom dôležitom, ale v 25. min min tiesnený Šventom hetrik nezaznamenal. Po polhodine hry ratoval na bránkovej čiare gólovú hlavičku Jiránka v poslednej chvíli Hlinka. Iskierku nádeje mohol pre slovenské farby tesne pred odchodom do kabín vykresať Valachovič, jeho hlavičku však po Krajčíkovom priamom kope zlikvidoval Čech. Bola to vôbec prvá strela domácich do priestoru českej bránky. Po zmene strán stavil tréner Galis všetko na ofenzívu, do hry sa dostali Hološko s Hodúrom, no vytúžený kontaktný gól neprichádzal. Udrieť mohli naopak Česi, ktorí využívali diery v otvorenej slovenskej obrane. V 49. min Ujfaluši hľadal Kollera, ten bol však prikrátky. Obrovitý útočník AS Monaco už o chvíľu na to spálil ďalšiu príležitosť, keď hlavou neusmernil výborný Polákov center. O výsledku definitívne rozhodla 57. minúta. Hostia rýchlo zahrali priamy kop a nacvičený signál po Sionkovej prihrávke doklepol do prázdnej bránky Koller - 0:3. Od tohto okamihu Česi, vedomí si svojho náskoku, poľavili a dovolili domácim dostať sa aspoň na dostrel Čechovej bránky. V 65. min sa Németh prebil hosťujúcou obranou, no Hološko jeho akciu nezužitkoval. Slováci to skúšali aj strelami z väčších vzdialenosti, Hodúr a Karhan však neboli úspešní. Po spolupráci Mintála s Némethom sa v 77. min dostal druhý menovaný do dobrej streleckej pozície vo vnútri šestnástky, ale mieril len nad. V závere sa celým Tehelným poľom po zaslúženom víťazstve nieslo symbolické "Hoši, děkujem", Slovákov naopak odprevádzal do šatní piskot tribún.