Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

14. mája 2019

Kvartálny zisk Rusalu klesol o 40 %, ovplyvnili ho americké sankcieRuský hlinikárenský koncern Rusal zaznamenal v 1. štvrťroku pokles zisku o vyše 40 %. Výsledky firmy ovplyvnili do veľkej miery 10 mesiacov trvajúce americké sankcie a nižšie ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Moskva 14. mája (TASR) - Ruský hlinikárenský koncern Rusal zaznamenal v 1. štvrťroku pokles zisku o vyše 40 %. Výsledky firmy ovplyvnili do veľkej miery 10 mesiacov trvajúce americké sankcie a nižšie ceny hliníka.


Podľa analytikov sú však slabé výsledky spoločnosti pravdepodobne iba jednorazovou záležitosťou. USA zrušili sankcie voči Rusalu koncom januára potom, ako vedenie firmy urobilo požadované zmeny vo vlastníckej štruktúre. Washington žiadal najmä zníženie vplyvu oligarchu Olega Deripasku v spoločnosti.

Po zrušení sankcií dôvera investorov v hlinikárenský koncern začala opäť rásť. Pred utorkovým oznámením o výsledkoch za 1. kvartál bola cena akcií Rusalu na burze v Hongkongu v porovnaní so začiatkom januára o 21 % vyššia.

Sankcie sa však na výsledkoch Rusalu ešte odrazili a vplyv mali aj nižšie ceny hliníka. Zisk spoločnosti dosiahol za prvé tri mesiace tohto roka 300 miliónov dolárov, čo v porovnaní s 1. kvartálom minulého roka predstavuje pokles o 43,5 %.

"Prvý štvrťrok výrazne ovplyvnili udalosti z minulého roka, vrátane sankcií USA, ktoré boli zrušené až 27. januára," povedal šéf Rusalu Jevgenij Nikitin. Okrem toho výsledky ovplyvnila aj cena hliníka na burze v Londýne. Ako dodal Nikitin, v súčasnosti sú ceny oproti rovnakému obdobiu minulého roka takmer o 14 % nižšie.

V dôsledku nižších cien hliníka klesli tržby Rusalu za 1. štvrťrok o vyše pätinu. Dosiahli 2,17 miliardy USD, čo medziročne predstavuje pokles o 21 %.

Podľa analytikov by sa však situácia Rusalu mala v nasledujúcom období zlepšiť. Ako dodali, zotavenie a vyšší zisk by mala firma zaznamenať už v 2. štvrťroku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Sergej Lavrov označil rokovania s Pompeom za úprimné a užitočné
<< predchádzajúci článok
Serena Williamsová pre obnovené zranenie odstúpila z WTA v Ríme

Kvartálny zisk Rusalu klesol o 40 %, ovplyvnili ho americké sankcie - diskusné fórum čitateľov