Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. septembra 2019

Lajčák: Slovensko podporuje celistvosť GruzínskaNa snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a úradujúci predseda Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Miroslav Lajčák.Zdieľať
Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a úradujúci predseda Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Miroslav Lajčák. Foto: TASR - Jaroslav Novák
Tbilisi/Bratislava 10. septembra (TASR) - Slovensko podporuje nezávislosť a územnú celistvosť Gruzínska v medzinárodne uznaných hraniciach, ako aj jeho európske a euroatlantické ambície. Uviedol to slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí a úradujúci predseda Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Miroslav Lajčák, ktorý v týchto dňoch navštívil Gruzínsko.


S gruzínskou prezidentkou Salome Zurabišviliovou či s gruzínskym rezortným partnerom Davidom Zalkalianim rokoval medziiným o bilaterálnych vzťahoch, aktuálnom dianí v regióne a doterajšom priebehu slovenského predsedníctva v OBSE, informoval v utorok TASR tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Lajčák sa zúčastnil na 5. ročníku Medzinárodnej konferencie v Tbilisi - jednom z najprestížnejších podujatí v danom regióne venovaných zahraničnej politike a bezpečnosti. Tohtoročná konferencia bola o to významnejšia, že sa konala v predvečer 30. výročia pádu Berlínskeho múru - symbolu začiatku úspešných demokratizačných procesov vo veľkej časti európskeho kontinentu.

"Medzinárodné renomé Gruzínska je veľmi dobré. Je to rešpektovaný a aktívny partner a líder Východného partnerstva, čo je v Európskej únii veľmi pozitívne vnímané," povedal slovenský minister po stretnutí s gruzínskou prezidentkou Zurabišviliovou.

Lajčák a jeho gruzínsky rezortný partner Zalkaliani "podčiarkli veľmi dobrú úroveň vzájomných vzťahov a vyslovili sa za ich ďalšie prehĺbenie vo všetkých oblastiach". Šéf slovenskej diplomacie ďalej povedal, že Gruzínsko ocenilo svoje zaradenie medzi programové krajiny slovenskej rozvojovej pomoci.

Predmetom rokovaní boli aj možnosti pôsobenia OBSE pri riešení aktuálnej bezpečnostnej situácie v Gruzínsku - na administratívnej deliacej línii s regiónom Cchinvali. Lajčák zdôraznil, že v súčasnosti je hlavnou úlohou zníženie napätia v oblasti a pokračovanie v mierovom dialógu v rámci príslušných negociačných formátov - Ženevských medzinárodných rozhovorov a Mechanizmov prevencie a reakcie na incidenty.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Dofinancovanie zdravotníctva bude potrebné, otázkou je v akom rozsahu
<< predchádzajúci článok
Vauxhall zastaví investície v Británii na dva dni po brexite

Lajčák: Slovensko podporuje celistvosť Gruzínska - diskusné fórum čitateľov