20. apríla 2009

Lakers a Nuggets nezaváhali, Magic áno

Úspešne vstúpil do vyraďovacích bojov jeden z najväčších favoritov na celkové prvenstvo v zámorskej basketbalovej NBA Los Angeles Lakers. Kobe Bryant a spol. zdolali Utah bez väčších ...

AKTUALIZOVANÉ NEW YORK 20. apríla (WEBNOVINY) - Úspešne vstúpil do vyraďovacích bojov jeden z najväčších favoritov na celkové prvenstvo v zámorskej basketbalovej NBA Los Angeles Lakers. Kobe Bryant a spol. zdolali Utah bez väčších problémov 113:100 a ujali sa vedenia v sérii 1:0 na zápasy. Už po prvej polovici viedli Lakers o 22 bodov a v druhej napriek miernemu poľaveniu vždy dokázali rýchlo zareagovať, keď sa hostia dostávali na dostrel. Dobrým znamením pre tím Phila Jacksona je historická štatistika, podľa ktorej družstvo vedené týmto skvelým kormidelníkom nikdy neprehralo play-off sériu, v ktorej zvíťazilo v prvom súboji. V tomto prípade má Jackson na lavičke Lakers alebo Chicaga úctyhodnú bilanciu 41 - 0.

"Bol to pre nás veľmi náročný duel. V prvom polčase sme inkasovali 62 bodov a je takmer nemožné zdolať tohto súpera, keď ho pustíte do takého vysokého vedenia,“ skonštatoval tréner Jazz Jerry Sloan. Kobe Bryant nastrieľal 24 bodov a v historických tabuľkách sa s 3710 bodmi posunul na deviate miesto medzi najlepšími strelcami v play-off, keď preskočil ďalšiu výraznú osobnosť Lakers Magica Johnsona.
V prvom súboji nezaváhal ani druhý tím Západnej konferencie Denver, ktorý si poradil s New Orleans vysoko 113:84. Hlavnou postavou duelu bol rozohrávač domácich Chauncey Billups. Bývalý tvorca hry Detroitu nastrieľal 36 bodov a ôsmimi presnými pokusmi spoza trojkového oblúka si vytvoril nové osobné maximum. "Jednoducho mi to dnes vychádzalo. Išlo o jeden zo zápasov, keď vám do koša padne všetko, čo vystrelíte. Veľmi rád by som čosi podobné zopakovali znova, no veľmi pravdepodobne sa mi to tak skoro nepodarí,“ poznamenal spokojný rodák z Denveru.
Jednoznačným výsledkom 90:64 sa skončil súboj štvrtého a piateho tímu Východnej konferencie, úspešnejší proti Miami boli domáci hráči Atlanty. "Nás nezaujíma, ako si počínajú ostatné tímy. My musíme sledovať náš vlastný osud,“ reagoval líder Hawks Joe Johnson na fakt, že až štyri vyššie nasadené tímy nedokázali v prvých zápasoch svojich sérií využiť výhodu domáceho prostredia. Kľúčom k úspechu bola dobrá obrana hviezdy hostí Dwyana Wada, ktorému povolili Hawks zaznamenať iba 19 bodov. Svojmu lídrovi navyše výraznejšie nepomohol ani jeden zo spoluhráčov, a tak nemali Heat žiadnu šancu uspieť.
Jediné prekvapenie nedeľnej noci pripravili basketbalisti Philadelphie. Sixers dokázali zvíťaziť na pôde tretieho Orlanda 100:98 a odteraz sú v miernej výhode. Hostí nezlomil ani fakt, že počas stretnutia prehrávali už o 18 bodov a Andre Iguodala presnou strelou 2,2 sekundy pred koncom rozhodol o dôležitom triumfe 76-ers. "Už teraz máme na konte o jedno víťazstvo viac, ako ľudia očakávali. Je to skvelý pocit,“ tešil sa autor víťaznej strely.

Západná konferencia - štvrťfinále (hrá sa na štyri víťazné zápasy):
Los Angeles Lakers (1.) - Utah (8.) 113:100 - stav série 1:0
Zostavy a body: Bryant 24, Ariza 21, P. Gasol 20, Fisher 8, A. Bynum 7 (Odom 13, S. Brown 9, Powell 6, Walton 5, Vujačič a Farmar) - Boozer 27, D. Williams 16 /17 asistencií/, J. Collins a Korver po 7, R. Brewer 6 (Millsap 15, Harpring a Kirilenko po 8, Miles 6, Knight), štvrtiny: 30:19, 32:21, 24:33, 27:27, 18 997 divákov

Denver (2.) - New Orleans (7.) 113:84 - stav série 1:0
Zostavy a body: Billups 36, C. Anthony 13, Nené 12 /14 doskokov/, Dahntay Jones 7, Kenyon Martin 4 (J.R. Smith 19, Kleiza 13, Andersen 9, A. Carter, Petro, Balkman a Hart) - Paul 21 /11 asistencií/, Stojakovič 13, David West 12, R. Butler 8, T. Chandler 6 (Armstrong 6, Peterson a A. Daniels po 5, Posey, J. Wright, Marks a Devin Brown po 2), štvrtiny: 27:25, 28:22, 32:22, 26:15, 19 536 divákov

Východná konferencia - štvrťfinále (hrá sa na štyri víťazné zápasy):
Atlanta (4.) - Miami (5.) 90:64 - stav série 1:0
Zostavy a body: Josh Smith 23 /10 doskokov/, J. Johnson 15, Horford 14, Bibby a Marvin Williams po 10 (Pachulia 10 /10 doskokov/, Evans 6, Murray 2, S. Jones, Claxton, M. West a O. Hunter) - Wade 19, James James 9, Chalmers 8, Haslem 6, J. O’Neal 5 (Beasley 10 /10 doskokov/, Moon 5, D. Cook 2, Quinn a J. Anthony), štvrtiny: 24:21, 35:18, 17:18, 14:7, 18 851 divákov

Orlando (3.) - Philadelphia (6.) 98:100 - stav série 0:1
Zostavy a body: D. Howard 31 /16 doskokov/, C. Lee 18, Alston a Lewis po 15, Türkoglu 6 (Anthony Johnson 9, Battie 4, Pietrus, Gortat a Redick) - Iguodala 20, A. Miller 15, T. Young 14, Dalembert 7, W. Green 2 (L. Williams 18, Marshall 11, Ratliff 7, Ivey 5, R. Evans 1, Speights), štvrtiny: 25:27, 25:19, 29:19, 19:35, 17 461 divákov

Demitra bez bodu, Vancouver vedie už 3:0