Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

31. júla 2020

Lamová oznámila odklad volieb pre koronavírus, prodemokratickí poslanci to považujú za výhovorkuHongkonská vláda odloží o jeden rok vysoko očakávané voľby do tamojšej legislatívnej rady, ktoré boli naplánované na 6. septembra. Oznámila to hongkonská líderkaZdieľať
aptopix_virus_outbreak_hong_kong_49145 1bd65f0489144795bac7e23411e2b8cc 676x433 31.7.2020 (Webnoviny.sk) - Hongkonská vláda odloží o jeden rok vysoko očakávané voľby do tamojšej legislatívnej rady, ktoré boli naplánované na 6. septembra.


Oznámila to hongkonská líderka Carrie Lam s tým, že dôvodom je zhoršujúca sa situácia so šírením nového koronavírusu. Vláda pri odklade uplatní nariadenie o mimoriadnych predpisoch a podľa Lam má podporu centrálnej vlády v Číne.

"Chceme zabezpečiť spravodlivosť a verejnú bezpečnosť a zdravie. A musíme zabezpečiť, aby sa voľby konali otvorene, spravodlivo a nestranne. Preto je toto rozhodnutie nevyhnutné," vyjadrila sa Lam.

Výhovorka pre odklad volieb


Odklad je prekážka pre opozíciu, ktorá dúfala, že jej pomôže rozčarovanie obyvateľov nad súčasnou propekinskou väčšinou.

Prodemokratickí poslanci obvinili vládu z toho, že pandémiu koronavírusu využíva ako výhovorku pre odklad volieb.

Prudký nárast nakazených


V Hongkongu od začiatku júla zaznamenali nárast prípadov nákazy novým koronavírusom. Do štvrtka úrady potvrdili viac ako 3 100 infekcií.

Vláda sprísnila opatrenia sociálnych odstupov, obmedzila stretnutia ľudí len na dvoch a zakázala večeranie v reštauráciách po 18:00.

Diskvalifikácia prodemokratických kandidátov


Spomínané voľby pritiahli ešte väčšiu pozornosť po tom, čo v poloautonómnom Hongkongu začal platiť nový kritizovaný bezpečnostný zákon, ktorý stanovuje, že kandidáti, ktorí porušili zákon, nebudú môcť kandidovať.

Vo štvrtok úrady diskvalifikovali 12 prodemokratických kandidátov z dôvodu neplnenia ústavy mesta alebo z toho, že neprisľúbili lojalitu miestnym a národným vládam.

Kandidatúru zamietli aj prominentnému aktivistovi Joshuovi Wongovi, ktorý sa v piatok na tlačovej konferencii vyjadril, že zákaz je politicky motivovaný a dané voľby budú "najškandalóznejšie v histórii Hongkongu".


Zdroj: Webnoviny.sk - Lamová oznámila odklad volieb pre koronavírus, prodemokratickí poslanci to považujú za výhovorku © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Hackeri sa snažili zdiskreditovať NATO, na spravodajských weboch uverejňovali falošné články
<< predchádzajúci článok
V Portugalsku sa zrazil vlak s vozidlom, dvaja ľudia neprežili a ďalší sú vážne zranení

Lamová oznámila odklad volieb pre koronavírus, prodemokratickí poslanci to považujú za výhovorku - diskusné fórum čitateľov