Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

17. marca 2019

Líderku strany Sinn Féin skritizovali za protianglický transparentMary Lou McDonaldováZdieľať
Mary Lou McDonaldová Foto: TASR/AP
Dublin 17. marca (TASR) - Predsedníčka írskej republikánskej strany Sinn Féin Mary Lou McDonaldová zožala kritiku po tom, ako boli zverejnené zábery, na ktorých pózuje s transparentom hlásajúcim "Anglicko preč z Írska". McDonaldovú takto odfotografovali počas sobotňajšieho sprievodu v rámci Dňa svätého Patrika v New Yorku.


Írsky vicepremiér (Tánaiste) Simon Coveney označil inkriminovaný transparent za "urážajúci, rozdeľujúci a trápny", informoval v nedeľu spravodajský portál stanice BBC. Strana Sinn Féin však vo vyhlásení uviedla, že kritika je "falošným hnevom" a "zbieraním politických bodov".

Fotografia sa objavila na oficiálnom twitterovom účte strany Sinn Féin spolu s komentárom "netreba žiadne vysvetlenie". Líderka Aliančnej strany Severného Írska (APNI) Naomi Longová pre BBC Radio Ulster uviedla, že politici "sa môžu dostať do eufórie, keď trávia čas v írsko-americkej lobby nevnímajúcej jemné rozdiely, ktorých sme si doma vedomí".

"Domnievam sa, že protianglický sentiment - anglofóbia - je jedným z posledných prípustných druhov xenofóbie, ktoré akceptujeme, a to nie je dobré," dodala.

Líder Ulsterskej unionistickej strany (UUP) Robin Swann vyzval na vysvetlenie prípadu a vyhlásil, že daný transparent je "veľmi urážajúci a zlý na mnohých úrovniach". "Je smutné, že zatiaľ čo iní oslavujú svätého Patrika úctivým a nekonfrontačným spôsobom, Sinn Féin sa vracia k zaužívanému modelu," vyhlásil.

Hovorca Sinn Féin reagoval: "Najrozdeľujúcejšou a najurážajúcejšou skutočnosťou na tomto ostrove je už takmer 100 rokov trvajúce rozštiepenie Írska. Nemalo by byť prekvapujúce, že Sinn Féin chce nové, zjednotené Írsko na základe opatrení vyplývajúcich z Veľkopiatkovej dohody."


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Na toalete v obchodnom centre horelo, ľudí evakuovali
<< predchádzajúci článok
Mimoparlamentné strany sa pri podpore kandidátov rôznia

Líderku strany Sinn Féin skritizovali za protianglický transparent - diskusné fórum čitateľov