Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

05. septembra 2009

Maďarské cirkvi kritizujú slovenský jazykový zákon, píšu OBSENajvyšší predstavitelia najvýznamnejších náboženských organizácií v Maďarsku sa v sobotu obrátili listom na Organizáciu pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) so sťažnosťou na ...Zdieľať
BUDAPEŠŤ 5. septembra (SITA/MTI) - Najvyšší predstavitelia najvýznamnejších náboženských organizácií v Maďarsku sa v sobotu obrátili listom na Organizáciu pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) so sťažnosťou na kontroverzný slovenský jazykový zákon. V liste, ktorý podpísali hlavy katolíckej, reformovanej aj evanjelickej cirkvi a združenia židovských náboženských obcí, apelujú na komisára OBSE pre otázky národnostných menšín Knuta Vollebaeka, aby "prispel k úsiliu o urovnanie medzi Maďarskom a Slovenskom".


Nový slovenský jazykový zákon, ktorý vstúpil do platnosti tento týždeň, vyvolal odmietavé reakcie nielen v Maďarsku, ale aj v iných európskych krajinách a medzinárodných organizáciách a s jednoznačným porozumením sa nestretol ani na Slovensku.

Podľa predstaviteľov maďarských veriacich zákon "porušuje právo národnostných menšín na Slovensku na používať ich rodný jazyk, obmedzuje ich slobodu vyjadrovania a právo udržiavať a rozvíjať ich národné, kultúrne a jazykové identity".

List komisárovi OBSE podpísal kardinál Katolíckej cirkvi Péter Erdö, biskup Maďarskej reformovanej cirkvi Gusztáv Bölcskei, biskup Evanjelickej cirkvi v Maďarsku János Ittzés a hlava Ústredného zväzu Židovských náboženských obcí v Maďarsku Péter Feldmajer.

Slovenský jazykový zákon je podľa maďarskej vlády v rozpore so základnou medzištátnou zmluvou medzi Maďarskom a Slovenskom, ako aj s inými medzinárodnými zmluvami. Predseda maďarskej vlády Gordon Bajnai slovenskému premiérovi Robertovi Ficovi podľa vlastných slov neformálne povedal, že "považuje za mimoriadne znepokojujúce, ak má niekto dostávať vysoké finančné postihy za používanie svojej rodnej reči".

Zákon vyvolal jednohlasnú kritiku maďarských politikov bez ohľadu na ich politickú príslušnosť. Podpredseda slovenskej vlády Dušan Čaplovič na kritiku z Budapešti reagoval vyhlásením, že jazykový zákon práveže "posilňuje postavenie národnostných menšín".

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Krompašskí protestujúci chceli vniknúť do rómskych osád
<< predchádzajúci článok
V Krompachoch vyzývali k podpore strany Naše Slovensko

Maďarské cirkvi kritizujú slovenský jazykový zákon, píšu OBSE - diskusné fórum čitateľov