Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. apríla 2011

Maďarskí vojaci štrajkujú proti OrbánoviProfesionálni vojaci v stredu v Maďarsku odštartovali vlnu štrajkov, ktorá v nasledujúcich dňoch zasiahne krajinu. Dôvodom protestov je nesúhlas rôznych skupín ...Zdieľať
vojaci Ilustračné foto.Foto: SITA/Tomáš SomrBUDAPEŠŤ 13. apríla (WEBNOVINY) - Profesionálni vojaci v stredu v Maďarsku odštartovali vlnu štrajkov, ktorá v nasledujúcich dňoch zasiahne krajinu. Dôvodom protestov je nesúhlas rôznych skupín obyvateľstva s politikou vlády premiéra Viktora Orbána vrátane úsporných opatrení alebo návrhu novej ústavy. Do stredajšieho štrajku sa zapojilo asi 50 profesionálnych vojakov, ktorým hrozí, že prídu o možnosť odchodu do predčasného dôchodku.


Vo štvrtok sa k nim pridajú aj strážcovia vo väzniciach a v piatok aj hasiči. Na sobotu je potom naplánovaná masová protestná akcia proti prijatiu novej ústavy. Demonštráciu podporujú aj opoziční liberáli zo strany Politika môže byť iná a ľavičiari expremiéra Viktora Gyurcsánya z Maďarskej socialistickej strany (MSZP).

Vláda v Budapešti spustila ešte začiatkom februára takzvanú "celonárodnú diskusiu", v rámci ktorej môžu Maďari vyjadriť svoj názor k návrhu novej ústavy. Tá má nahradiť tú súčasnú datovanú ešte do roku 1949 a zmenenú o 40 rokov neskôr v reakcii na pád komunistického režimu. V návrhu sa už teraz nachádza množstvo kontroverzných častí, z ktorých najväčší negatívny ohlas v zahraničí vyvoláva uzákonenie volebného práva aj pre zahraničných Maďarov.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Západ mal v Líbyi používať uránové bomby
<< predchádzajúci článok
Za vraždy Kromku a Klešča padli rovnaké rozsudky