Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

31. mája 2012

Maďarský prezident nepodpísal kontroverzný zákon o médiáchMaďarský prezident János Áder odmietol podpísať novelu kontroverzného mediálneho zákona, ktorú pred týždňom schválili poslanci. Dôvodom však nie jeho nesúhlas s obsahom legislatívy, ...Zdieľať
ader BUDAPEŠŤ 31. mája (WEBNOVINY) - Maďarský prezident János Áder odmietol podpísať novelu kontroverzného mediálneho zákona, ktorú pred týždňom schválili poslanci.


Dôvodom však nie jeho nesúhlas s obsahom legislatívy, ale formálne procedurálne chyby v jej texte. Áder svoje výhrady vo štvrtok tlmočil aj parlamentu. Jeho členovia budú musieť teraz novelu opäť schváliť, keďže podľa Ádera existuje riziko, že formálna chyba by spochybnila platnosť zákona. Agentúra MTI ale nešpecifikuje presné prezidentove výhrady.

Novela zmenila viaceré sporné ustanovenia mediálneho zákona vrátane uzákonenia garancie ochrany novinárskych zdrojov. Žurnalistov až na výnimky úrady v Maďarsku nebudú môcť nútiť, aby pod hrozbou trestného stíhania vyzrádzali svojich informátorov. Novelizáciu už privítala aj Rada Európy.

Mediálny zákon z dielne Orbánovej vládnej koalície začal platiť 1. januára 2011. Maďari ho už pod tlakom EÚ a Rady Európy čiastočne upravili, podľa kritikov však nie dostatočne, keďže zmeny sa netýkali najproblematickejších častí zákona, ktoré sa snažia o reguláciu obsahu médií. Okrem spomínanej povinnosti novinára prezradiť svoj zdroj a prílišných právomocí Národného úradu pre médiá a telekomunikácie išlo aj o astronomické pokuty, ktoré môžu médiá dostať. Ďalším problémom bola príliš úzka prepojenosť regulačných úradov s vládou.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Primátor Ftáčnik dostane mesačne takmer o 100 eur viac
<< predchádzajúci článok
Braňo Mojsej uznal, že falšoval dôkazy a dostal podmienku

Maďarský prezident nepodpísal kontroverzný zákon o médiách - diskusné fórum čitateľov