Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

24. januára 2011

Mádlová v kauze Privilégium dostala dvojročnú podmienkuBývalej šéfke neziskovej organizácie Privilégium Štepánke Mádlovej dnes vymeral súd dva roky podmienečne s odkladom na dva roky za subvenčný podvod pri ...Zdieľať
stepanka madlova Štepánka Mádlová Foto: SITA/Michal BurzaBRATISLAVA 24. januára (WEBNOVINY) – Bývalej šéfke neziskovej organizácie Privilégium Štepánke Mádlovej dnes vymeral súd dva roky podmienečne s odkladom na dva roky za subvenčný podvod pri štátnej podpore neziskovej organizácii Privilégium. "Obžalovaná získala dvojmiliónovú dotáciu, ale nie pre seba," upozornil sudca. Podľa neho treba vidieť rozdiel oproti iným prípadom – obžalovaná nemala z peňazí prospech, ale išli pre telesne alebo vekovo postihnutých v zariadeniach Privilégia. "Ona z toho nemala nič," konštatoval sudca. Pre tieto dôvody išiel súd pod dolnú hranicu trestnej sadzby, čo mu zákon umožňuje.


Štepánka Mádlová sa voči verdiktu odvolala, rozsudok nebude právoplatný. "Domnievam sa, že som neporušila nič, dúfam, že to preukážeme," povedala po vynesení rozsudku. Predtým ju Okresný súd Bratislava I. dvakrát oslobodil, ale odvolací krajský súd verdikt vždy zrušil. Pri poslednom zrušení rozsudku uviedol odvolací súd, že nesúhlasí s názorom prvostupňového súdu, že by v tomto prípade nešlo o trestný čin. Podľa krajského súdu Štepánka Mádlová ako vysokoškolsky vzdelaná osoba mala vedieť, za aké obdobie mala mať neziskovka vyrovnané podlžnosti voči štátu - mala vedieť, že ak poskytla informáciu o vyrovnaných podlžnostiach za rozhodujúce obdobie, tak to nie je pravda. Týmto názorom bol okresný súd viazaný. Štepánka M. sa cíti nevinná, upozornila, že peniaze išli na veci pre postihnutých ľudí.

Prvý raz okresný súd oslobodil Štepánku Mádlovu v júli 2009 – podľa neho sa nepreukázalo, že by v čase podávania žiadosti o dotáciu pre Privilégium vedela, že organizácia nemá vyrovnané daňové podlžnosti voči štátu. Prokuratúra Štepánku Mádlovu žalovala, že sa dopustila subvenčného podvodu. Kauzu vrátil späť odvolací krajský súd vo februári 2010, pretože považoval oslobodzujúci rozsudok za predčasný a požadoval doplnenie dokazovania výsluchom obžalovanej a svedkov, ktorých prvostupňový súd podľa neho vypočul nedostatočne.
  
Prokuratúra Štepánku Mádlovu žalovala, že sa dopustila subvenčného podvodu. „Poskytla ministerstvu práce, sociálnych vecí a rodiny nepravdivú informáciu, že Privilégium má usporiadané vzťahy so štátnym rozpočtom, na základe čoho bola dotácia vyplatená," uviedol na súde prokurátor. Poukázal na to, že ministerstvo práce si neoveruje, či má žiadateľ daňové nedoplatky a zaujímajú ho len nedoplatky za predchádzajúci rok pred žiadosťou o dotáciu. Prokurátor konštatoval, že ak by takto postupoval iný subjekt, nevyhnutne by to viedlo k jeho úpadku. Upozornil aj na to, že ministerstvo pri posudzovaní tejto žiadosti postupovalo podľa platných predpisov.
  
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny zariadeniu pridelilo dotáciu 66 388 € (2 000 000 Sk). Kontrola rezortu práce v Centre privátnych sociálnych služieb Privilégium potvrdila, že spoločnosť musí dotáciu vrátiť. Ministerstvo odovzdalo výsledky kontroly správe finančnej kontroly rezortu financií, ktorá tieto prostriedky vymáhala. Sporná dotácia sa stala predmetom exekúcie, lebo ju nezisková organizácia nevrátila. Privilégium malo vrátiť 73 027 €. Do tejto sumy sú započítané aj penále z omeškania platby.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Štepánku M. súd v kauze Privilégium oslobodil (16. 7. 2009)
 Výkonná riaditeľka Privilégia ide pred súd (2. 2. 2009)
 Exekútor môže oficiálne začať s exekúciou majetku Privilégia (25. 6. 2008)
 Pre ľudí je podľa Tomanovej výhodnejší 1. pilier (27. 2. 2008)
 Podľa Tomanovej poslanci umožnili vstup do 2. piliera (30. 10. 2007)
 Privilégium sa zaviazalo, že vráti dotáciu ministerstvu (12. 9. 2007)
 Privilégium vráti ministerstvu pridelenú dotáciu (12. 9. 2007)
 Fico sa obáva o zdravotný stav ministerky Tomanovej (5. 9. 2007)
 Tomanová zostáva vo funkcii, parlament jej dôveruje (5. 9. 2007)
 Ministerka Tomanová podľa Číža korektne plní vyhlásenie vlády (4. 9. 2007)nasledujúci článok >>
Spoločnosť SMZ chce v Jelšave zvýšiť ťažbu magnezitu
<< predchádzajúci článok
ČSOB: Výhodné sporenie s EXTRA úrokom

Mádlová v kauze Privilégium dostala dvojročnú podmienku - diskusné fórum čitateľov

socialne podniky a sudruzka tomanova s fickom...24.1. 15:09:04