05. apríla 2010

Martin odvrátil prvý mečbal

Tagy: MHC Martin

Hokejisti HC Slovan Bratislava si na svojho finálového súpera v play-off ...

hokej Brankár Martina Michal Dzubina likviduje šancu útočníka Košíc Vladimíra Draveckého

MARTIN 5. apríla (WEBNOVINY) - Hokejisti HC Slovan Bratislava si na svojho finálového súpera v play-off Slovnaft extraligy musia ešte počkať. MHC Martin totiž víťazstvom v pondelkovom štvrtom stretnutí nad HC Košice 2:1 odvrátilii prvý mečbal súpera a stav semifinálovej série znížili na 1:3. Martinčania položili základ svojho úspechu dvoma gólmi Andreja Themára a Lukáša Říhu v prvej tretine, hostia v predposlednej minúte len skorigovali výsledok zásluhou Stanislava Grona, ani to však už nič nezmenilo na prvom tohtosezónnom víťazstve MHC v konfrontácii s úradujúcim majstrom. Piaty duel je na programe v stredu 7. apríla od 17.00 v košickej Steel aréne.

Hokej - Slovnaft extraliga 2009/2010 - semifinále play-off - štvrtý zápas (hrá sa na 4 víťazstvá):

MHC Martin - HC Košice 2:1 (2:0, 0:0, 0:1) - stav série 1:3
Góly: 5. Themár (Markovič, Galamboš), 19. L. Říha (Appel, Pozník) - 59. S. Gron (Michal Grman, Rudolf Huna)
vylúčení: 5:4 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška, Goga – Bundil, Stano, 3 100 divákov

Martin: Dzubina - J. Polák, L. Kozák, Velebný, I. Ďatelinka, Drgoň, Pozník - Uram, Jabrocký, M. Beran - Appel, Trokan, L. Říha - Themár, Markovič, Galamboš - Škumát, I. Dornič, Zelíska
Košice: J. Hudáček - J. Tabaček, Homer, Deyl, Šeda, P. Mikuš, Michal Grman - Rudolf Huna, S. Gron, P. Bartoš - Juraj Sýkora, Húževka, Andrašovský - Dravecký, Jenčík, Vorel - Gmitter, Šachl, Mertel vylúčení: X:X na 2 min,

Martinčania nastúpili na štvrtý semifinálový zápas ako vymenení. Hrali aktívne, pred bránkou súpera boli agresívni, dobre korčuľovali a svojím pohybom zaskočili Košičanov. Hostia si možno mysleli, že víťazstvo im padne do lona ako v nedeľu. Zaspali úvod zápasu a to sa im vypomstilo. Domácich dostali do tempa dve presilovky za sebou hneď na začiatku duelu. V 3. min ešte na strane oceliarov stálo šťastie, v dobrých pozíciách pred Hudáčkom zaváhali Uram i Jabrocký. V 5. min sa počas presilovky vystrelil Markovič, puk sa odrazil od Hudáčka znovu k Markovičovi, ktorý ideálne našiel Themára a ten na dvakrát otvoril skóre - 1:0. Vzápätí prešiel Uram obranou hostí ako nôž maslom, ale pri strele zlomil hokejku. Ten istý hráč pohrozil aj v oslabení v 11. min. O minútu neskôr prečítal Dzubina blafák Draveckého. Hudáček držal svoj tím nad vodou, vyznamenal sa pri strelách Themára a Urama, ale v 19. min už kapituloval. Vtedy ho Říhova strela z uhla našla dosť nepripraveného – 2:0. O 50 sekúnd dopravil Jabrocký puk do hosťujúcej bránky, ale videorozhodca gól nepotvrdil pre hru vysokou hokejkou. Dvadsať sekúnd pred prvým klaksónom mohol znížiť Bartoš, ale situáciu zoči-voči Dzubinovi nezvládol.
Aj v druhej tretine začal Martin náporom. V 23. min volil Trokan namiesto strely prihrávku na Říhu stojacieho pred prázdnou bránkou, ale prihrávka k nemu neprešla. Košičania potom prebrali iniciatívu, zrýchlili pohyb a čoraz viac sa tlačili pred martinskú bránku. Najmä Gronov útok zamestnával obranu domácich, ktorí stačili reagovať na zvýšené tempo oceliarov. V 33. min sa ocitol Jenčík sám pred Dzubinom, ale nezdvihol puk ponad jeho betón. Tlak hostí silnel, ale Dzubina vo svojej bránke zatiahol roletu.
Turčania sa pod dojmom dvojgólového vedenia sústredili na bránenie aj v tretej tretine. Hrali veľmi rozumne, disciplinovane a takticky na výške. Východniari si síce dokázali vytvoriť šance, ale v koncovke boli bezzubí. Príležitosti nevyužili Jenčík, Gron ani Vorel. Z domáceho mužstva skúšal šťastie Appel, ale jeho zblokovaná strela skončila nad bránkou hostí. Na opačnej strane trafil Andrašovský len Dzubinove plece. V 57. min nevyužil Říha trestné strieľanie po faule naňho. O minútu neskôr nastrelil Jenčík žŕdku domácej bránky. Oceliari napokon dosiahli gól z hokejky Grona, ale prišiel až 70 sekúnd pred koncom tretej tretiny a v následnej power-play si domáci víťazstvo už nenechali vziať. Martinská veľkonočná šibačka tak zmenila históriu, je to vôbec prvé víťazstvo Martina v play-off nad týmto súperom, prvá výhra v tejto semifinálovej sérii a prvý triumf nad Košicami v tejto sezóne, keďže v predošlých siedmich zápasoch sa tešili hráči metropoly východu SR.

Hlasy:
Juraj Jakubík (asistent trénera Martina): "Mali sme nezlomnú vôľu po víťazstve, ktorú sme mali aj v sérii so Skalicou. Na domácom ihrisku to bol jeden z našich najlepších výkonov v sezóne. Říha je v mužstve na to, aby mu pomáhal a dnes sa mu to podarilo. Do každého zápasu ideme s úmyslom vyhrať, to platí aj o nasledujúcom stretnutí v Košiciach.“

Rostislav Čada, tréner Košíc: "Zápas sme si prehrali v prvých desiatich minútach, boli sme trikrát za sebou vylúčení a oslabenia nás stáli veľa síl, čím sme sa ťažšie dostávali do tempa. Hoci v druhej a tretej tretine sme zlepšili herný prejav, náš kontaktný gól prišiel neskoro. Nebol už čas na zvrat. Doma sa pokúsime využiť druhý mečbal.“