Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

12. februára 2024

Matica slovenská žiada nápravu pri štátnych symboloch na dokladochMS podľa predsedníctva víta vyjadrenia Ministerstva vnútra (MV) SR, že sa bude zaoberať štátnymi poznávacími značkami motorových vozidiel.Zdieľať
Matica slovenská žiada nápravu pri štátnych symboloch na dokladoch

Matica slovenská (MS) žiada nápravu pri používaní štátnych symbolov na nových občianskych preukazoch, iných osobných dokladoch a pri štátnych poznávacích značkách. Predsedníctvo MS to uvádza v stanovisku, ktoré v pondelok zaslalo médiám.


MS podľa predsedníctva víta vyjadrenia Ministerstva vnútra (MV) SR, že sa bude zaoberať štátnymi poznávacími značkami motorových vozidiel. "Ale súčasne žiada, aby došlo k náprave aj v prípade občianskych preukazov a vodičských preukazov," podotklo.

Predsedníctvo MS pripomenulo, že rezort vnútra začal počnúc decembrom 2022 vydávať nové biometrické občianske preukazy na základe smernice Európskej únie (EÚ). "Oproti starým občianskym preukazom na prednej strane preukazu absentuje farebné vyobrazenie štátneho znaku SR. Paradoxne tu nechýba farebný symbol EÚ. Náš slovenský štátny znak zostal viditeľný už iba pod UV svetlom. Sme presvedčení, že jeho odsunutie do roviny bezpečnostného prvku, prakticky neviditeľného, je nesprávne," skonštatovalo.

Doplnilo, že v nových tabuľkách s evidenčným číslom motorových vozidiel bol uvedený výrazne a technicky neodôvodnene zmenšený štátny znak SR. "A to v porovnaní s predošlými i stále platnými tabuľkami s evidenčným číslom vozidiel. Aj v tomto prípade symbol EÚ zostal veľkostne nezmenený," dodalo Predsedníctvo MS.

"Zákon o štátnych symboloch SR jasne stanovuje, že ak z objektívnych dôvodov nie je možné alebo vhodné použiť farebné vyobrazenie štátneho znaku, treba od takéhoto vyobrazenia upustiť. Ak je však štátny znak SR vyobrazený farebne, zákon uvádza, že ho tvorí na červenom ranogotickom štíte dvojitý strieborný alebo biely kríž, vztýčený na strednom vyvýšenom vŕšku modrého trojvršia," pripomína Predsedníctvo MS.

Z rezortu vnútra uviedli, že čistopisy dokladov občianskych preukazov, na obstaraní ktorých ministerstvo vnútra pracuje, budú mať nový dizajn. "Zohľadní legislatívne ustanovenia, týkajúce sa používania štátnych symbolov," skonštatovali.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Prvý turecký astronaut Alper Gezeravci sa vrátil domov z Medzinárodnej vesmírnej stanice
<< predchádzajúci článok
Festival SAXOPHOBIA BRATISLAVA - POCTA SAXOFÓNOM!