07. marca 2010

MEJ a U26: Na záver zlato na Ukrajinu a do Nórska

V stíhacích pretekoch žien a junioriek, ktorými sa v estónskom stredisku Otepää skončili otvorené majstrovstvá Európy biatlonistov do 26 rokov, si tituly ...

Vita Semerenková

OTEPÄÄ 7. marca (WEBNOVINY) - V stíhacích pretekoch žien a junioriek, ktorými sa v estónskom stredisku Otepää skončili otvorené majstrovstvá Európy biatlonistov do 26 rokov, si tituly vybojovali Ukrajinka Vita Semerenková a Nórka Synnöve Solemdalová. Najlepšie Slovenky figurovali v oboch kategóriách v druhej desiatke výsledkovej listiny. Medzi ženami skončila Janka Gereková devätnásta, najlepšou slovenskou juniorkou bola Martina Chrapánová na 16. mieste.

Vita Semerenková nahradila na najvyššom stupienku na pódiu pre medailistov svoju sestru - dvojča Vaľ Semerenkovú, ktorá zvíťazila v sobotných rýchlostných pretekoch, ale na stíhačku nenastúpila. Trať absolvovala s jediným chybným výstrelom, v cieli mala vyše minútový náskok pred striebornou Nemkou Kathrin Hitzerovou, bronz si vybojovala Jekaterina Šumilovová z Ruska. Jediná Slovenka v štartovom poli Janka Gereková rovnako ako v šprinte doplatila na nepresnú mušku. Celkovo si trať predĺžila až o šesť trestných 150 m dlhých okruhov. Napriek tomu sa posunula vo výsledkovej listine o desať priečok vyššie, z 29. miesta na konečné devätnáste.

O titule majsterky Európy v kategórii junioriek rozhodovali až arbitri na základe rozboru cieľovej fotografie. Zlato nakoniec prisúdili Synnöve Solemdalovej z Nórska, ktoré dosiahla na desatinu sekundy rovnaký čas s Ruskou Anastasiou Kalinovou. Bronz patrí ďalšej Nórke Tiril Eckhoffovej. Najlepšou Slovenkou bola Martina Chrapánová, ktorá si rovnako ako Gereková polepšila svoje postavenie na štarte o desať priečok a skončila šestnásta. Zdolala tak aj olympioničku Natáliu Prekopovú, ktorá na poslednej streleckej položke zostrelila piatimi nábojmi jediný terč a štyri trestné okruhy ju „potlačili“ vo výsledkovej listine až na 22. pozíciu. Terézia Poliaková skončila dvadsiata piata.

Výsledky - stíhacie preteky na 10 km:

Ženy: 1. Vita Semerenková (Ukr.) 31:47,2 min (1 trestný okruh), 2. Kathrin Hitzerová (Nem.) +1:03,3 (3), 3. Jekaterina Šumilovová (Rus.) +1:09,1 (2), 4. Barbora Tomešová (ČR) +1:24,2 (1), 5. Anna Kunajeovová +1:37,1 (3), 6. Jekaterina Jurlovová (ober Rus.) +1:46,1 (4), ... 19. Janka Gereková (SR) +4:25,5 (6)

Juniorky: 1. Synnöve Solemdalová (Nór.) 32:36,5 min (3 trestné okruhy), 2. Anastasia Kalinová (Rus.) +0,0 s (3), 3. Tiril Eckhoffová +29,7 (4), 4. Kaia Wöien Nocolaisenová (obe Nór.) +1:37,3 (1), 5. Larisa Kuznecovová (Rus.) +1:45,8 (4), 6. Réka Ferenczová (Rum.) +2:20,9 (3), ... 16. Martina Chrapánová +4:17,9 (2), 22. Natália Prekopová +5:51,8 (6), 25. Terézia Poliaková (všetky SR) +6:01,8 (3)

M-SR: Suverénny Bajčičák, zlaté double Garajovej