Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Veda

10. apríla 2018

Mená laureátov Nobelovej ceny unikli vďaka manželovi členky porotyInterným vyšetrovaním sa zistilo, že mená laureátov Nobelovej ceny za literatúru opakovane unikali zásluhou manžela jednej z členiek Švédskej akadémie, ktorá o ich udelení ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
 
Kodaň 10. apríla (TASR) - Interným vyšetrovaním sa zistilo, že mená laureátov Nobelovej ceny za literatúru opakovane unikali zásluhou manžela jednej z členiek Švédskej akadémie, ktorá o ich udelení rozhoduje. Napísal to v utorok švédsky denník Dagens Nyheter.


Takto pred svojím oficiálnym oznámením unikli mená najmenej siedmich laureátov vrátane prekvapivého nositeľa Nobelovej ceny za literatúru v roku 2016, amerického pesničkára Boba Dylana.

Tradíciu, že tieto mená musia zostať v tajnosti, porušoval Jean-Claude Arnault, a to od roku 1996.

Arnault je okrem toho zapletený aj do ďalšieho škandálu. Ide o prípady sexuálneho obťažovania, z ktorého Arnaulta obvinilo 18 žien.

V dôsledku tejto krízy, ktorá Švédsku akadémiu zasiahla vlani v novembri, podali v piatok demisiu traja z jej 18 členov. Stalo sa tak na protest proti zotrvaniu Arnaultovej manželky, švédskej poetky Katariny Frostensonovej, v zbore Švédskej akadémie. Frostensonová je podozrievaná z napomáhania úniku informácií o laureátoch.

Členstva v Švédskej akadémii sa vzdali spisovatelia Klas Östergren a Kjell Espmark a následne aj historik Peter Englund.

Tento piatok (13.4.) by mali byť zverejnené závery vyšetrovania, ktorým generálna tajomníčka Švédskej akadémie Sara Daniusová poverila advokátsku kanceláriu ešte vlani v novembri. Jeho cieľom bolo objasniť vzťahy medzi členmi akadémie a Arnaultom.

Celý škandál vypukol vlani 21. novembra, keď denník Dagens Nyheter napísal, že 18 žien obviňuje známu osobnosť kultúrnej obce zo sexuálneho obťažovania a znásilnenia. Krátko na to sa na verejnosť preniklo, že ide o 71-ročného Francúza Jeana-Clauda Arnaulta, ktorý v Štokholme pôsobil ako riaditeľ kultúrneho centra Forum.

Trestné oznámenie za sexuálne obťažovanie a znásilnenie naňho podalo 18 žien - 14 z nich vypovedalo v utajení, štyri svoju totožnosť zverejnili.

Skutky sa stali v rokoch 1996-2017 vo Švédsku a v Paríži - v byte, ktorý tam Švédska akadémia vlastní. Ženy vypovedali okrem iného aj o Arnaultovom agresívnom správaní, ktoré sa niekedy odohrávalo aj pred svedkami, i o zastrašovaní.

Švédska tlač napísala, že v dôsledku tohto škandálu existujú obavy o dôveryhodnosť tohtoročnej Nobelovej ceny za literatúru. Meno jej laureáta oznámia, ako je zvykom, na jeseň.


 

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Tohtoročnú Nobelovu cenu za ekonómiu získal Američan Richard H. Thaler (9. 10. 2017)
 Nobelovu cenu za mier získala organizácia za zákaz jadrových zbraní (6. 10. 2017)
 Nobelovu cenu za chémiu získala trojica vedcov (4. 10. 2017)
 Nobelovu cenu za fyziku získali traja vedci (3. 10. 2017)
 Nobelovu cenu za literatúru za rok 2016 získal Američan Bob Dylan (13. 10. 2016)
 Kto získa Nobelovu cenu za literatúru? Pozrite si favoritov (11. 10. 2016)
 Nobelovu cenu 2015 za chémiu získala trojica vedcov (7. 10. 2015)
 Laureátom Nobelovej ceny za ekonómiu je Francúz Jean Tirole (13. 10. 2014)
 Nobelovu cenu za mier získali Kailash Satyarthi a Malála Júsafzajová (10. 10. 2014)
 Nobelovu cenu za ekonómiu získali Američania (14. 10. 2013)nasledujúci článok >>
Na svadbe princa Harryho nebude Donald Trump ani Barack Obama
<< predchádzajúci článok
Japonec Natsusaka predstaví v Bratislave figurálnu tvorbu v 3D

Mená laureátov Nobelovej ceny unikli vďaka manželovi členky poroty - diskusné fórum čitateľov