Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. novembra 2006

Mestu chýba nízkoprahová nocľaháreň pre bezdomovcovBratislave stále chýba nízkoprahová nocľaháreň pre bezdomovcov, ktorých pre závislosť od alkoholu nechcú prijať ani v jednej nocľahárni či ubytovni pre ľudí bez domova. Ako v piatok na ...Zdieľať

BRATISLAVA 11. novembra (WEBNOVINY) - Bratislave stále chýba nízkoprahová nocľaháreň pre bezdomovcov, ktorých pre závislosť od alkoholu nechcú prijať ani v jednej nocľahárni či ubytovni pre ľudí bez domova. Ako v piatok na tlačovej besede uviedla Sandra Tordová z Občianskeho združenia (OZ) Proti prúdu, Bratislava nie je na pomoc bezdomovcom v zime vôbec pripravená a aj tento rok hrozí, že v uliciach mesta budú opäť zomierať ľudia bez domova. "Od poslednej zimy sme sa snažili rokovať s magistrátom, krajom i mestskými časťami, bombardovanie z našej strany však bolo bezúspešné. Stále chýbajú priestory, v ktorých by sa mohla táto nocľaháreň sprevádzkovať. Je to hanba pre Bratislavu. To, že kompetentní zlyhali však neznamená, že by sme mali zostať nečinní," myslí si Tordová. Preto vyzývajú všetkých ľudí, inštitúcie i podnikateľov, ktorí majú nevyužívané priestory, aby ich na zimu vyčlenili na zriadenie potrebnej nocľahárne. Podľa Tordovej občianske združenie ponúka v prípade, že sa nájdu priestory, pomoc s hľadaním personálu a financie na jeho zaplatenie na dobu štyri mesiace. Na zaškolenie personálu pomoc prisľúbila napríklad aj anglická spoločnosť De Paul.

Najväčší problém súčasnej situácie nevidí Ján Barát z neziskovej organizácie De Paul Slovensko vo financiách, ale v neochote riešiť situáciu. "Silní sú predsa zodpovední za slabých. Ale to nie sú len starí či chorí ľudia, ale aj bezdomovci. Tí si totiž bez podania pomocnej ruky sami nepomôžu," skonštatoval. Podľa Baráta sú v tomto prípade tými silnými štátna správa, samospráva a jednotlivé mestské časti. "Každý súhlasí, aby sa otázka bezdomovcov vyriešila, ale zároveň nikto nechce, aby sa takéto zariadenie zriadilo v ich blízkosti či na území ich mestskej časti," uviedol Barát. Členovia OZ Proti prúdu si nechcú pripustiť, že by sa na zriadenie nízkoprahovej nocľahárne nenašiel žiadny objekt. "Ak by sa nám to predsa len nepodarilo, od ministerstva vnútra máme ústny súhlas, že by aj tento rok postavili stany, poskytli nejaké vybavenie a piecky. Finančne by sa však na prevádzke stanového tábora už nepodieľali. Financie by mali dať kompetentní zo zákona, v tomto prípade magistrát a bratislavský kraj," dodala Tordová.

Minulú zimu podľa Generálnej prokuratúry SR zomrelo na Slovensku 56 bezdomovcov, z toho 26 v Bratislave. V 24 prípadoch bolo príčinou podchladenie, z toho v polovici prípadov podchladenie v kombinácii s požitím alkoholu. Minulý rok za noc využilo služby stanového tábora v priemere 150 ľudí, 60 % návštevníkov stanového mestečka tvorili obyvatelia Bratislavy.

Nízkoprahová nocľaháreň sa vyznačuje tým, že podmienky prijatia bezdomovca sú tu oveľa benevolentnejšie ako v iných typoch nocľahární. Stráviť noc tu môžu aj neprispôsobiví bezdomovci pod vplyvom alkoholu či omamných látok.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Libanonský premiér neprijal rezignáciu ministrov za Hizballáh
<< predchádzajúci článok
Rumsfeldovi hrozí žaloba za mučenie väzňov na Guantáname

Mestu chýba nízkoprahová nocľaháreň pre bezdomovcov - diskusné fórum čitateľov