Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

18. septembra 2006

MF SR je ochotné diskutovať s MVO o 2% z daní právnických osôbMinisterstvo financií (MF) SR je ochotné pristúpiť aj na iné riešenia mechanizmu poukazovania 2% z daní právnických osôb, ak budú návrhy neziskového sektora rozumné. Hovorca MF SR Miroslav Šmál ...Zdieľať
BRATISLAVA 18. septembra (WEBNOVINY) - Ministerstvo financií (MF) SR je ochotné pristúpiť aj na iné riešenia mechanizmu poukazovania 2% z daní právnických osôb, ak budú návrhy neziskového sektora rozumné. Hovorca MF SR Miroslav Šmál tak reagoval na dnešnú výzvu platforiem mimovládnych organizácií (MVO), ktoré rezort financií žiadajú, aby s neziskovým sektorom začal partnerský dialóg. Šmál však upozornil, že príjmy mimovládnych organizácií za posledné štyri roky stúpli desaťnásobne. Zároveň poznamenal, že MF SR zatiaľ žiadne oficiálne stanovisko od mimovládnych organizácií nedostalo.

Advokát Peter Handiak, ktorý sa podieľal na tvorbe legislatívy upravujúcej asignáciu 2 % z daní právnických a fyzických osôb, na dnešnej tlačovej besede platforiem MVO povedal, že "neziskový sektor si uvedomuje, že tento mechanizmus nie je najdokonalejší a stále existuje priestor na jeho vylepšenie". Preto už v minulosti pripravili viacero legislatívnych návrhov ako upraviť súčasné znenie zákona a predísť zneužívaniu tohto mechanizmu. Jeho úplné zrušenie však podľa Handiaka nie je "šťastným riešením". Až 99 percent peňazí, ktoré MVO získali vďaka tomuto mechanizmu, totiž podľa Handiaka "nepracujú ako peniaze, ale ako energia, ktorá nejakým spôsobom rozširuje tie hodnoty ďalej."
MF SR návrh zrušiť dve percentá z dane z príjmu právnických osôb vybraným neziskovým organizáciám zdôvodnilo tým, že tento prvok je zbytočným nesystémovým opatrením. Tento mechanizmus sa vyznačuje podľa rezortu mimoriadnou administratívnou náročnosťou, nízkym výnosom a mimovládne organizácie ho veľmi často zneužívajú. Prijímateľom môžu byť podľa zákona občianske združenia, nadácie, neinvestičné fondy či neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby a cirkvi, ak sa zaoberajú rozvojom a ochranou duchovných hodnôt, ochranou ľudských práv, životného prostredia, podporou športu alebo poskytovaním sociálnej pomoci.
SITA


© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Dehtochema Bitumat Slovakia vlani predala tovar za 145 mil. Sk
<< predchádzajúci článok
Na voľbu šéfa STV je zatiaľ 39 prihlášok, ďalšie môžu prísť

MF SR je ochotné diskutovať s MVO o 2% z daní právnických osôb - diskusné fórum čitateľov