Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

09. januára 2019

Miera financovania výskumu a vývoja by sa mala zvýšiťMiera financovania výskumu a vývoja by sa mala zvýšiť nielen zo štátneho rozpočtu, ale aj z podnikateľských zdrojov. Vyplýva to zo Správy o stave výskumu ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR, Martin Baumann
Bratislava 9. januára (TASR) – Miera financovania výskumu a vývoja by sa mala zvýšiť nielen zo štátneho rozpočtu, ale aj z podnikateľských zdrojov. Vyplýva to zo Správy o stave výskumu a vývoja v SR a jeho porovnaním so zahraničím za rok 2017, ktoré na vládu predložila ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová (nominantka SNS). Vláda vzala materiál na vedomie.


"V súvislosti s posilnením finančného zabezpečenia aktivít výskumu a vývoja je žiaduce posilniť najmä rozpočtový program Národný program rozvoja vedy a techniky, ktorý je v gescii Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR tak, aby prostriedky alokované na jednotlivé aktivity výskumu a vývoja boli optimalizované vo vzťahu k vecnej náplni daných aktivít," uvádza sa v materiáli. Rovnako by sa mala zvýšiť aj miera financovania výskumu a vývoja z podnikateľských zdrojov. Cieľom je vytvárať podmienky smerujúce k tomu, aby podnikateľský sektor výrazným spôsobom zvýšil svoj podiel na výskume a vývoji, nielen projektovými aktivitami, ale aj vytváraním vlastných podmienok, rozvojom vlastných výskumných a vývojových kapacít, vnášaním prvkov kvality a špičkovosti do výskumných aktivít a rozvojom spolupráce s akademickým sektorom.

Zo správy vyplýva, že by sa mala pripraviť národná cestovná mapa výskumných infraštruktúr na predloženie a schválenie vládou SR. Dokument SK Roadmap výskumných infraštruktúr by mal byť hlavným strategickým dokumentom, podľa ktorého sa bude riadiť zapájanie SR do jednotlivých 51 európskych výskumných infraštruktúr ESFRI.

V správe sa konštatuje, že by sa mala zvýšiť mieru zapojenia slovenských subjektov do riešenia projektov a čerpania prostriedkov z programu Horizont 2020. "V rámci účasti SR v programe Horizont 2020 bude v nasledujúcich obdobiach dôležité podniknúť kroky na podporu zapojenia slovenských subjektov do riešenia projektov a zvýšenie čerpania prostriedkov, nakoľko v období rokov 2014 – 2017 Slovensko dosiahlo celkovo 382 participácií a naši výskumníci získali 85,59 milióna eur, čím sa SR zaradila na 24. pozíciu v rámci krajín EÚ," uvádza sa v materiáli. Pre porovnanie, najúspešnejšie v čerpaní prostriedkov z Horizontu 2020 je Nemecko, ktoré v danom období získalo 5,32 miliardy eur a dosiahlo 10.938 participácií.

Ďalším z odporúčaní v správe je pripraviť nové pokračovanie schém zameraných na cirkuláciu a návrat odborníkov zo zahraničia.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
36-ročná žena zomrela pri dopravnej nehode na D1 pri Ladcoch
<< predchádzajúci článok
Odoberanie akademických titulov prejde zmenami

Miera financovania výskumu a vývoja by sa mala zvýšiť - diskusné fórum čitateľov