Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

25. novembra 2021

Mimovládne organizácie žiadajú Hegera o stretnutie, hovoriť chcú o výberových konaniachSedem mimovládnych organizácií (MVO) žiada predsedu vlády Eduarda Hegera (OĽaNO) o ...Zdieľať
fc8a8976 676x451 25.11.2021 (Webnoviny.sk) - Sedem mimovládnych organizácií (MVO) žiada predsedu vlády Eduarda Hegera (OĽaNO) o stretnutie, rozprávať sa s ním chcú o výberových konaniach. Upozorňujú napríklad na politické nominácie na odborné pozície, vylúčenia verejnej kontroly z výberových konaní či na niektoré legislatívne zmeny.


Ako informovala mimovládna organizácia Transparency International Slovensko (TIS) na sociálnej sieti, úsilie súčasnej vlády o zlepšenie obsadzovania kľúčových postov v štáte v poslednej dobe ochabuje. Pod žiadosť sa podpísali mimovládne organizácie Slovensko.Digital, Nadácia Zastavme korupciu, TIS, Aliancia Fair-play, Via Iuris, Ineko a Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť.

Mimovládne organizácie považujú za viac ako dôležité, aby premiér prejavil osobný záujem o témy výberových konaní, transparentnosti a dôvery v štát. Podľa MVO by tak deklaroval ochotu plniť záväzky vlády.

Napriek ambicióznym záväzkom z Programového vyhlásenia vlády na zvyšovanie odbornosti a transparentnosti pri obsadzovaní postov v štátnej správe, sa viacero dôležitých výberových konaní stalo predmetom širokej verejnej kritiky. Sme svedkami politických nominácií na odborné pozície, procesne nezvládnutých výberových konaní či dokonca vylúčenia verejnej kontroly, čo má za následok narušenie dôvery v inštitúcie a výberový proces do dôležitých inštitúcií a orgánov,“ zdôraznili mimovládky. Tie negatívne vnímajú aj niektoré legislatívne zmeny, ktoré umožňujú „politizáciu“ štátnej služby.


Zdroj: Webnoviny.sk - Mimovládne organizácie žiadajú Hegera o stretnutie, hovoriť chcú o výberových konaniach © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Novými opatreniami štáty riskujú podkopanie systému COVID pasov, varuje EÚ
<< predchádzajúci článok
Po lockdowne sa zmení aj COVID automat, bude výrazne favorizovať zaočkovaných a „prekonaných“

Mimovládne organizácie žiadajú Hegera o stretnutie, hovoriť chcú o výberových konaniach - diskusné fórum čitateľov