Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

02. decembra 2022

Minister Káčer v tejto chvíli nevidí priestor na začatie zmysluplného dialógu s RuskomJe kľúčové nenechať Ukrajinu v jej boji osamotenú, pretože viac vojenskej podpory, viac oslobodených území a ľudí a účinnejšie sankcie znamenajú lepšie vyhliadky pre mierovú diplomaciu v ...Zdieľať
img_6378 676x451 2.12.2022 (Webnoviny.sk) - Je kľúčové nenechať Ukrajinu v jej boji osamotenú, pretože viac vojenskej podpory, viac oslobodených území a ľudí a účinnejšie sankcie znamenajú lepšie vyhliadky pre mierovú diplomaciu v budúcnosti.


Uviedol to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer, ktorý vystúpil na 29. zasadnutí Ministerskej rady Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

Porušovanie medzinárodného práva


Zasadnutie sa konalo od stredy do piatku v poľskom meste Lodž. Hlavnou témou stretnutia bola ruská agresia proti Ukrajine, ktorá neustále pokračuje. V tlačovej správe o tom informovalo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

„OBSE vznikla pred takmer polstoročím s nádejou na spoluprácu medzi znepriatelenými blokmi studenej vojny. Žiaľ, ideály, na ktorých stojí povojnové usporiadanie sveta, sa dnes otriasajú v základoch. Kremeľ, v spolupráci s represívnym režimom v Bielorusku, vedie proti Ukrajine útočnú vojnu, čím porušuje základné normy a princípy medzinárodného práva. V tejto chvíli nevidíme priestor na začatie zmysluplného dialógu s Ruskom,” uviedol minister Káčer a pokračoval, že Slovensko podporuje využitie všetkých dostupných mechanizmov na vyvodenie zodpovednosti voči tým, ktorí páchajú vojnové zločiny a porušujú medzinárodné právo.

Podpora a pomoc pre Ukrajinu


Šéf slovenskej diplomacie tiež ubezpečil, že podpora a pomoc pre Ukrajinu bude aj naďalej pokračovať. „Je kľúčové nenechať Ukrajinu v jej boji osamotenú. Pretože viac vojenskej podpory, viac oslobodených území a ľudí a účinnejšie sankcie znamenajú lepšie vyhliadky pre mierovú diplomacii v budúcnosti,” dodal Káčer. Rastislav Káčer absolvoval sériu bilaterálnych rokovaní s partnermi.

Rokoval s ministrom zahraničných vecí Arménskej republiky Araratom Mirzojanom a podpredsedom vlády a ministrom zahraničných vecí a európskej integrácie Moldavskej republiky Nicom Popescom. Rozvoj vzťahov a posilňovanie spolupráce prediskutoval aj s ministrom zahraničných vecí, Commonwealthu a rozvojovej spolupráce Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska Jamesom Cleverlym.


Stretol sa tiež s predstaviteľkou OBSE pre slobodu médií Teresou Ribeiro, pričom zdôraznil, že podmienkou udržania mieru, bezpečnosti a demokracie je sloboda médií a ochrana novinárov. OBSE je najväčšou regionálnou bezpečnostnou organizáciou, ktorá zahŕňa oblasť Európy, Kaukazu, Strednej Ázie a severnej Ameriky. Členom organizácie je 57 účastníckych štátov. Jej úlohou je prispievať k stabilite a bezpečnosti, ako aj prispievanie k riešeniu konfliktov v priestore OBSE. Po Poľsku prevezme na budúci rok predsedníctvo Severné Macedónsko.


Zdroj: Webnoviny.sk - Minister Káčer v tejto chvíli nevidí priestor na začatie zmysluplného dialógu s Ruskom © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Podoľak prelomil mlčanie o počte mŕtvych ukrajinských vojakoch, armáda však jeho údaj nepotvrdila
<< predchádzajúci článok
Klus sa rozhodol vystúpiť z SaS, nesúhlasí s vyslovením nedôvery vláde a odhaduje triumfálny návrat opozície