Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

24. augusta 2022

MINISTER PRE KÁVU: Ako prvá krajina na svete ho má Papua-Nová GuineaPapuánska káva sa v uplynulých rokoch stala vyhľadávaným tovarom; ponúkajú ju kaviarne v Austrálii, Spojených štátoch či Japonsku.Zdieľať
MINISTER PRE KÁVU: Ako prvá krajina na svete ho má Papua-Nová Guinea

Papuánsky premiér James Marape v utorok oznámil zloženie vládneho kabinetu, v ktorom sú nielen noví členovia, ale má aj niekoľko nových postov vrátane ministra pre kávu.Funkcia ministra pre kávu je prvá svojho druhu na svete a dokazuje odhodlanie papuánskej vlády posilniť kľúčové poľnohospodárske odvetvia, uviedol Marape. Začiatkom augusta zvíťazil v opakovaných voľbách. Vo vláde je aj prvý minister pre palmový olej. Vládne rezorty pre kávu a palmový olej budú pracovať popri hlavnom ministerstve poľnohospodárstva.

Ministrom pre kávu je nový člen papuánskeho parlamentu Joe Kuli, informoval v stredu denník The Guardian. Papuánska káva sa v uplynulých rokoch stala vyhľadávaným tovarom; ponúkajú ju kaviarne v Austrálii, Spojených štátoch či Japonsku. Marape uviedol, že je potrebné oživiť kávový priemysel, aby krajine prinášal viac príjmov z vývozu.

Dominantnú pozíciu pri pestovaní kávy majú drobní vidiecki farmári, ktorí vyprodukujú takmer 85 percent ročnej úrody. Pestovanie kávy je hlavný zdroj príjmu pre takmer dva milióny ľudí, čo je približne štvrtina obyvateľstva Papuy-Novej Guiney.

Káva je po palmovom oleji druhou najdôležitejšou poľnohospodárskou komoditou v krajine. Podieľa sa 27 percentami na poľnohospodárskom vývoze a vytvára šesť percent jej hrubého domáceho produktu.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
5 tipov na čerstvé detské knižky, ktoré pobavia aj poučia
<< predchádzajúci článok
V Bratislave sa uskutoční sprievod a benefičný koncert ku Dňu nezávislosti Ukrajiny