Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

12. februára 2006

Ministerstvo kultúry nechce meniť zákon o TASRŠtátna tlačová agentúra - TASR, by mala naďalej fungovať podľa doterajších pravidiel, vrátane štátnych dotácií. Ministerstvo kultúry (MK) SR navrhuje vláde zrušiť jej rozhodnutie, podľa ...Zdieľať

BRATISLAVA 12. februára (WN/SITA) - Štátna tlačová agentúra - TASR, by mala naďalej fungovať podľa doterajších pravidiel, vrátane štátnych dotácií. Ministerstvo kultúry (MK) SR navrhuje vláde zrušiť jej rozhodnutie, podľa ktorého malo predložiť nový zákon o TASR. Jedným z dôvodov je nesúhlas rezortu kultúry s transformáciou Tlačovej agentúry Slovenskej republiky na akciovú spoločnosť, ako navrhlo ministerstvo financií a ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny.

"Tento návrh nebolo možné zo strany MK SR akceptovať, pretože vychádzajúc z analýz a prieskumov naďalej zastáva názor, že na slovenskom trhu nemôže plnoformátová tlačová agentúra pôsobiť bez dotácií," uviedlo ministerstvo v návrhu pre vládu. Tlačová agentúra, zriadená štátom, je podľa rezortu kultúry nevyhnutnou súčasťou štátnej mediálnej politiky.

Fungovanie agentúry, dotovanej z verejných zdrojov, skúmala Generálna prokuratúra a Protimonopolný úrad. Ústavný súd v reakcii na podnet prokuratúry podľa MK SR v marci potvrdil legitímne postavenie TASR ako príspevkovej organizácie štátu. "Tlačová agentúra, podporovaná štátom, plní len pozitívny záväzok štátu pri zabezpečovaní práva na prístup k informáciám. Ďalej ústavný súd konštatoval, že tlačovú agentúru treba posudzovať z hľadiska obsahu jej činnosti, ktorou je plnenie pozitívneho záväzku štátu pri napĺňaní zmyslu práva na slobodu prejavu," píše v návrhu vláde MK SR.

Podľa Protimonopolného úradu však štát nemôže dotovať žiadnu službu, ktorá je dostupná v trhovom prostredí. Ministerstvo kultúry sa proti tomuto rozhodnutiu odvolalo. Konečné rozhodnutie PMÚ, či štát môže aj naďalej dotovať činnosť jednej tlačovej agentúry na trhu s viacerými subjektmi s rovnakým zameraním, sa očakáva v najbližšom čase.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Šaron 40. deň v kóme, jeho šance sa zmenšujú
<< predchádzajúci článok
Slovinsko ohlásilo prípad vírusu vtáčej chrípky