Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

16. februára 2019

Ministerstvo obchodu USA pokladá dovážané autá za nebezpečenstvoNemecká kancelárka Angela Merkelová potvrdila, že americké ministerstvo obchodu pokladá autá z EÚ za nebezpečenstvo pre národnú bezpečnosť Spojených ...Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Michal Svítok
Washington 16. februára (TASR) - Nemecká kancelárka Angela Merkelová potvrdila, že americké ministerstvo obchodu pokladá autá z EÚ za nebezpečenstvo pre národnú bezpečnosť Spojených štátov. To uvoľňuje ruky pre rozhodnutia amerického prezidenta Donalda Trumpa. "To je pre Nemecko hrozná správa," uviedla kancelárka v sobotu na mníchovskej konferencii o bezpečnosti.


Na základe výroku ministerstva obchodu môže teraz prezident Trump zaviesť osobitné clá na európske autá.

Oficiálne sa v nedeľu (17. 2.) končí lehota, v rámci ktorej malo ministerstvo rozhodnúť, či dovoz áut a náhradných dielov na ne ohrozuje národnú bezpečnosť krajiny.

Kancelárka vo svojom prejave upozornila na to, že nemecké koncerny vyrábajú autá aj v USA. Medzi nimi je napríklad závod BMW v spolkovom štáte Južná Karolína. "Ak tieto autá, ktoré sa vyrábajú v Južnej Karolíne, sú náhle ohrozením bezpečnosti Spojených štátov, to v nás vyvoláva hrôzu," povedala podľa portálu FAZ.net kancelárka. S postojom americkej vlády vyslovila nespokojnosť.

Po rozhodnutí ministerstva môže teraz prezident Trump zaviesť do 90 dní osobitné clo na autá do výšky 25 %. Tým by prispel k zníženiu deficitu americkej obchodnej bilancie a k vytváraniu pracovných miest v krajine.

Mimoriadne clo na dovoz áut do USA by podľa nemeckého ekonomického ústavu ifo silno zasiahlo nemecký automobilový priemysel. Ak by 25 % clo platilo dlho, vývoz nemeckých vozidiel by do USA klesol na polovicu. Expert ústavu Gabriel Felbermayr uviedol, že clo by znížilo nemecký export o 7,7 % a jeho hodnota by klesla o 18,4 miliardy eur.

Zo škôd, ktoré by zvýšené clá spôsobili EÚ, by 60 % pripadlo na Nemecko.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ústavný súd SR v treťom funkčnom období vybavil takmer 148.300 podaní
<< predchádzajúci článok
FOTO: Hvezdáreň v Sobotišti vychovala olympijskú víťazku

Ministerstvo obchodu USA pokladá dovážané autá za nebezpečenstvo - diskusné fórum čitateľov