Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. júna 2019

Mittal: Európa musí prijať ďalšie opatrenia na ochranu trhu s oceľouEurópa nevyhnutne potrebuje prijať ďalšie opatrenia na vykompenzovanie dôsledkov dovozných ciel, ktoré na oceľ zo zahraničia uvalil americký prezident Donald Trump. Povedal to v ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Berlín 12. júna (TASR) - Európa nevyhnutne potrebuje prijať ďalšie opatrenia na vykompenzovanie dôsledkov dovozných ciel, ktoré na oceľ zo zahraničia uvalil americký prezident Donald Trump. Povedal to v rozhovore pre stredajšie vydanie nemeckého denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung Lakšmí Mittal, šéf oceliarskeho koncernu ArcelorMittal.


Európska komisia v súčasnosti prehodnocuje opatrenia, ktorých cieľom je obmedziť dovoz ocele a najmä zabrániť výraznému zvýšeniu dovozu v dôsledku Trumpových ciel vo výške 25 %. Tie prakticky uzatvorili americký trh s oceľou, čo znamená, že vysoký objem suroviny sa tak presmerováva na iné trhy vrátane európskeho.

"Európska únia oznámila opatrenia na ochranu trhu, tie však nie sú efektívne," povedal Mittal pre Frankfurter Allgemeine Zeitung s tým, že je nevyhnutne potrebné prijať ďalšie.

Európski oceliari už minulý mesiac varovali Brusel pred dôsledkami slabnúceho dopytu a súbežne rastúceho dovozu pre oceliarsky sektor v Európe. Podľa nich majú opatrenia EÚ na ochranu trhu medzery a limity na dovoz do Európskej únie nie je pre zahraničných exportérov problémom obísť.

Mittal dodal, že európsky trh potrebuje znížiť dovoz zhruba o pätinu, aby sa dostal na úroveň z roka 2017. Od júla pritom hrozí ďalšie zvýšenie dovozu, a to o 5 %. Upozornil, že je nevyhnutné zaviesť aj kvóty voči jednotlivým krajinám v súvislosti s dovozom oceľových zvitkov valcovaných za tepla.

Šéf ArcelorMittal dodal, že sa obáva ďalšieho vývoja situácie na európskom trhu s oceľou. Európskych oceliarov totiž poškodzuje aj obchodný konflikt medzi USA a Čínou, rastúce napätie medzi USA a Európskou úniou, spomaľujúca sa čínska ekonomika a neistota spojená s odchodom Británie z Európskej únie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
EK: Briti musia splniť svoje finančné záväzky aj pri tvrdom brexite
<< predchádzajúci článok
Sólymos: V boji proti plastom je Slovensko lídrom medzi krajinami V4

Mittal: Európa musí prijať ďalšie opatrenia na ochranu trhu s oceľou - diskusné fórum čitateľov