Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

17. apríla 2021

Mjanmarsko omilostilo tisícky väzňov. Nevie sa však, či sú medzi nimi aj prodemokratickí aktivistiMjanamarská junta v sobotu oznámila, že pri príležitosti tamojšieho Nového roka omilostila a prepustila viac ako 23-tisíc väzňov. Zatiaľ však podľa agentúry AP nie je jasné, či sú medzi nimi aj ...Zdieľať
myanmar_39044 f66a61848d914eb4967fbd7f32d71903 676x450 17.4.2021 (Webnoviny.sk) - Mjanamarská junta v sobotu oznámila, že pri príležitosti tamojšieho Nového roka omilostila a prepustila viac ako 23-tisíc väzňov. Zatiaľ však podľa agentúry AP nie je jasné, či sú medzi nimi aj prodemokratickí aktivisti, ktorých zadržali po februárovom prevrate.


Udelenie milosti oznámili v štátnej televízii MRTV. Vojenský líder Min Aung Hlaing podľa nej omilostil 23 047 väzňov, z toho 137 cudzincov, ktorých deportujú z krajiny. Ďalším trestancom skrátil tresty.

Prepúšťanie väzňov počas sviatkov


Skoré prepustenie väzňov je v Mjanmarsku počas významných sviatkov zvyčajné. Odvtedy, čo junta 1. februára zosadila vládu štátnej kancelárky Aun Schan Su Ťij, sa tak stalo už druhý raz.

Po prepustení viac ako 23-tisíc trestancov 12. februára pri príležitosti Dňa únie sa však na sociálnych médiách objavili správy, že niektorých z nich si najali úrady, aby v obytných oblastiach v noci robili násilné činy a šírili tak paniku. Niektoré oblasti reagovali zriadením vlastných susedských hliadok.

Po celom Mjanmarsku sa konajú protesty


Od prevratu sa konajú protesty v mestách po celom Mjanmarsku, ktoré sprevádzajú násilné zákroky bezpečnostných zložiek, zatknutia a úmrtia.

Podľa Asociácie pomoci pre politických väzňov, ktorá monitoruje obete a zatknutia, vládne jednotky od prevratu zabili najmenej 726 demonštrantov a 2 728 osôb, vrátane Su Ťij, je vo väzbe.


Zdroj: Webnoviny.sk - Mjanmarsko omilostilo tisícky väzňov. Nevie sa však, či sú medzi nimi aj prodemokratickí aktivisti © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pre osoby s potvrdením o prekonaní COVID-19, ktorý nie je starší ako 180 dní, neplatí zákaz vychádzania
<< predchádzajúci článok
Český minister Hamáček nepôjde s Dankom do Moskvy, cestu im zrejme zatrhol Babiš

Mjanmarsko omilostilo tisícky väzňov. Nevie sa však, či sú medzi nimi aj prodemokratickí aktivisti - diskusné fórum čitateľov