04. januára 2010

Mladí Slováci po prehre s Českom ôsmi

Slovenská hokejová reprezentácia do 20 rokov na majstrovstvách sveta tejto vekovej kategórie v kanadskom Saskatoone v skupine o záchranu prehrala s rovesníkmi z Česka 2:5 a obsadila konečné 8. miesto. ...

SASKATOON 4. januára (WEBNOVINY) - Slovenská hokejová reprezentácia do 20 rokov na majstrovstvách sveta tejto vekovej kategórie v kanadskom Saskatoone v skupine o záchranu prehrala s rovesníkmi z Česka 2:5 a obsadila konečné 8. miesto. Zverencom trénera Štefana Mikeša sa tak nepodarilo zopakovať vynikajúci úspech spred roka, keď skončili na 4. priečke.

Slovákov poslal do vedenia útočník Radoslav Illo po prihrávke od Martina Bakoša, no o dve minúty neskôr vyrovnal v presilovej hre Vladimír Roth. V druhom dejstve viedli Česi presným zásahom Kovářa, ale v 37. min vyrovnal Mlynarovič. Ešte pred druhou sirénou však Česi dokázali skórovať zásluhou Kovářa a Kubalíka. Na konečných 5:2 pre Česko upravil v 56. min svojim tretím gólom v zápase Kovář. Pre obe reprezentácie bol pondelňajší vzájomný súboj posledným na tomto šampionáte. Oba výbery sa zachránili medzi elitou.

Česko "20" - Slovensko "20" 5:2 (1:1, 3:1, 1:0)

Góly: 10. Roth (Nestrašil), 31. Kovář (Kousal), 37. Kovář (Káňa, Gudas), 39. Kubalík (Kovář), 56. Kovář (Kousal, Kubalík) - 8. Illo (M. Bakoš), 37. Mlynarovič (A. Šťastný, Gerhát).
Vylúčení: 1:7 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Piechaczek (Nem.), Olenin - Šichanov (Rus.), Suominen (Fín.).

Česko "20": Francouz - Gudas, Kempný, Roth, Jordán, Voráček, Jeřábek, Šustr - Káňa, Knotek, Novotný - Horák, Nestrašil, Doležal - Kousal, Kubalík, Kovář - Poletín, Ostřížek
Slovensko "20": Halász (39. Čiliak) - Štajnoch, Rais, Šiška, Marinčin, Hraško, Jankovič, Jaborník - Tatar, Viedenský, Pánik - M. Bakoš, L. Hudáček, A. Šťastný - Mlynarovič, Illo, Gašparovič - Grošaft, Gerhát, Vandas - Lapšanský

Slováci hrajúci v modrých dresoch začali aktívnejšie, problémy súperovi robila najmä prvá útočná formácia. Úvodný gól duelu zaznamenal v 8. min Radoslav Illo, ktorý spoza bránky prekvapil gólmana Francouza. Stalo sa tak dve sekundy po návrate vylúčeného Gudasa na ľadovú plochu. Čechom sa podarilo vyrovnať o necelé tri minúty neskôr, keď vylúčenie Tatara potrestal Roth tvrdou strelou od modrej čiary - 1:1. Zverenci Jaromíra Šindela dokázali v úvodnom dejstve konkurovať slovenskému výberu iba v presilovkách, inak dominoval najmä elitný útok Tatar, Viedenský, Pánik.

Aj po prestávke akoby ľadová plocha patrila útoku s centrom Viedenským, no spolu s Tatarom a Pánikom nedokázali streliť gól. V polovici zápasu prišiel trest v podobe presného zásahu českého útočníka Kovářa, ktorý sa ocitol sám pred Halászom a nezaváhal. V 37. min znamenal vyrovnanie rýchly protiútok SR "20" vyrovnanie, keď A. Šťastný našiel Mlynaroviča a ten nedal Francouzovi šancu. Vzápätí však prišlo vylúčenie L. Hudáčka a Jan Kovář svojím druhým gólom v zápase poslal Čechov opäť do najtesnejšieho vedenia. Ešte pred druhou sirénou našiel aktívny Kovář Kubalíka a ten nedal Halászovi šancu a "vyhnal" ho z bránky.

Slovenský tím sa v úvode tretieho dejstva nevzdával nádeje na dobrý výsledok, ale Česi pozorne bránili a nepúšťali svojho súpera do vyložených šancí. V záverečnej dvadsaťminútovke sa do streleckej listiny zapísal už iba český útočník Ján Kovář a skompletizoval svoj hetrik. V posledných minútach sa duel už iba dohrával.