13. augusta 2006

Moravcová v Hamburgu trikrát druhá

Slovenská plavecká jednotka Martina Moravcová obsadila tri druhé miesta na prestížnom medzinárodnom podujatí Deutscher Ring Aquatics v Hamburgu. Na pozývacích pretekoch v krátkom bazéne, ktorý ...

HAMBURG 13. augusta (WEBNOVINY) - Slovenská plavecká jednotka Martina Moravcová obsadila tri druhé miesta na prestížnom medzinárodnom podujatí Deutscher Ring Aquatics v Hamburgu. Na pozývacích pretekoch v krátkom bazéne, ktorý špeciálne vybudovali v tenisovom areáli Am Rothenbaum, dosiahla Moravcová na 100 m polohové preteky čas 1:01,14 a predstihla ju iba Fínka Hanna-Maria Seppälová. Na dvojnásobnej trati finišovala najúspešnejšia slovenská plavkyňa za Nicole Hetzerovou z Nemecka za 2:12,05. Na obľúbenej motýľkarskej stovke dohmatla podobne ako na európskom šampionáte v dlhom bazéne v Budapešti druhá za Inge Dekkerovou z Holandska. Moravcovej nevyšlo podľa predstáv iba semifinále na 50 m motýlik, kde skončila piata a ďalej nepostúpila. "Plávalo sa mi veľmi dobre, na konci sezóny som plávala podobné časy ako na aprílových majstrovstvách sveta v krátkom bazéne v Šanghaji. Dokonca na kratšej polohovke som bola rýchlejšia. Na preteky pozývali iba medailistov z majstrovstiev sveta či Európy. Teraz si budem užívať voľno a oddych," povedala pre agentúru SITA Martina Moravcová.

Ozdobou pretekov v Hamburgu bol svetový rekord Juhoafričana Rolanda Schoemana na 50 m voľný spôsob. Ako prvý muž histórie sa v tejto disciplíne dostal pod hranicu 21 sekúnd. Predchádzajúce svetové maximum (21,10) držal Francúz Frederick Bousquet od 25. marca 2004. Olympijský víťaz v štafete z Atén 2004 ubral z predchádzajúceho rekordu 12 stotín sekundy v špeciálne pripravenom bazéne na tenisových dvorcoch v Hamburgu. Schoeman už bol v minulosti držiteľom svetového rekordu v krátkom šprinte, 23. marca 2000 zaplával v Minneapolise čas 21,28 s. O deň neskôr mu však maximum zobral na rovnakom mieste Američan Anthony Ervin.

Z výsledkov:
100 m pol. pret.: 1. Hanna-Maria Seppälová (Fín.) 1:00,63, 2. Martina Moravcová (SR) 1:01,14, 3. Žanna Chlystunovová (Ukr.) 1:02,54
100 m mot.: 1. Inge Dekkerová (Hol.) 57,80, 2. Martina Moravcová (SR) 58,10, 3. Daniela Samulská (Nem.) 58,93 200 m pol. pret.: 1. Nicole Hetzerová (Nem.) 2:11,02, 2. Martina Moravcová (SR) 2:12,05, 3. Žanna Chlystunovová (Ukr.) 2:13,10
50 m mot. - semifinále: 1. Antje Buschschulteová (Nem.) 25,99,... 5. Martina Moravcová (SR) 26,69