17. marca 2007

Na 30 km klasicky nečakaný triumf Saarinenovej

Prekvapujúcou víťazkou sobotňajších pretekov Svetového pohára žien v behu na lyžiach na 30 km klasicky v Oslo sa stala Fínka Aino Kaisa Saarinenová, ktorá odsunula na druhú priečku svoju krajanku a už ...

OSLO 17. marca (WEBNOVINY) - Prekvapujúcou víťazkou sobotňajších pretekov Svetového pohára žien v behu na lyžiach na 30 km klasicky v Oslo sa stala Fínka Aino Kaisa Saarinenová, ktorá odsunula na druhú priečku svoju krajanku a už istú víťazku SP 2006/2007 Virpi Kuitunenovú. Tretia skončila Slovinka Petra Majdičová.

Dvadsaťosemročná vyznávačka kníh a horskej cyklistiky Saarinenová bola na prvom meranom úseku po dvoch kilometroch druhá, ale na nasledujúcich medzičasoch už dominovala a na svoju renomovanejšiu tímovú kolegyňu si postupne vypracovala polminútový náskok. Saarinenová sa presadzuje najmä na kratších tratiach a v šprinte, v ktorom stála už trikrát na stupni víťazov. Na nedávnych MS v Japonsku, kde získala zlato Kuitunenová, bola na klasickej tridsiatke síce štvrtá, ale v japonskom Sappore sa bežalo s hromadným štartom. Sobotňajšie víťazstvo Saarinenovej je vôbec jej prvým v kariére v pretekoch SP. Na klasickej tridsiatke stála na stupni víťazov okrem toho už iba raz, keď pred štyrmi rokmi bola tiež v Oslo tretia. Tretia Slovinka Majdičová dosiahla jubilejné desiate pódiové umiestnenie vo Svetovom pohári v kariére. Slovenky na štarte pretekov v Oslo chýbali.

Výsledky - 30 km klasicky - ženy:
1. Aino Kaisa Saarinenová (Fín.) 1:23:55,7 h, 2. Virpi Kuitunenová (Fín.) +30,6 s, 3. Petra Majdičová (Slovin.) +48,6, 4. Claudia Künzelová-Nystadová (Nem.) +1:26,8 min, 5. Riitta Liisa Roponenová (Fín.) +1:32,2, 6. Marianna Longová (Tal.) +1:58,9, 7. Kateřina Neumannová (ČR) +2:08,4, 8. Kristina Šmigunová (Est.) +2:17,0, 9. Oľga Zavialovová (Rus.) +2:26,7, 10. Marit Björgenová (Nór.) +2:45,8