Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

18. mája 2011

Na biatlonovom tróne ostáva na ďalší rok Anastasia KuzminováZľava: Slovenské biatlonistky Martina Halinárová a Anastasia Kuzminová počas spoločnej tlačovej besedy pred začiatkom slávnostného vyhlasovania výsledkov ankety Kráľ biatlonovej stopy. M.Halinárová oznámila ukončenie svojej ...Zdieľať
bez nazvu Zľava: Slovenské biatlonistky Martina Halinárová a Anastasia Kuzminová počas spoločnej tlačovej besedy pred začiatkom slávnostného vyhlasovania výsledkov ankety Kráľ biatlonovej stopy. M.Halinárová oznámila ukončenie svojej aktívnej pretekárskej kariéryFoto: SITA/Dušan Hein BANSKÁ BYSTRICA 18. mája (WEBNOVIN) - Slovenským biatlonistom aj naďalej kraľuje Anastasia Kuzminová. Po roku opäť obhájila svoje prvenstvo v ankete Kráľ biatlonovej stopy, ktorej výsledky slávnostne vyhlásili v stredu v Banskej Bystrici a po tretí raz v rade jej položili na hlavu korunku.


Olympijská víťazka z Vancouveru 2010 aj v uplynulej sezóne potvrdzovala, že patrí k absolútnej svetovej elite. Už 10. decembra zvíťazila v rámci 2. kola Svetového pohára v rakúskom Hochfilzene v šprinte. Na začiatku roka 2011 sa nečakane rozišla s trénerom Jurajom Sanitrom. Na majstrovstvách sveta v ruskom Chanty-Mansijsku získala takisto v šprinte bronz a v predposledných pretekoch sezóny si opäť vychutnala radosť z pohľadu z najvyššieho stupienka, keď v rámci finále bojov o krištáľový glóbus v nórskom Holmenkollene triumfovala v stíhacích pretekoch. Celkovo má za sebou päť pódiových umiestnení (2-2-1) v pretekoch, ktorých výsledky sa započítavali do celkovej klasifikácie SP, všetkých päť štartov na svetovom šampionáte vrátane štafetového zvládla do desiateho miesta. V konečnom poradí SP jej patrila 9. priečka.

Dvadsaťšesťročná (nar. 28. augusta 1984) rodáčka z ruského Ťumenu si právom tretíkrát prevzala korunu určenú kráľovi biatlonovej stopy. Zároveň dostala aj cenu pre najpopulárnejšieho biatlonistu. "Sú to veľmi príjemné pocity. Zároveň ma to však aj zaväzuje, aby som sa aj v ďalšej sezóne snažila o čo najlepšie výsledky. Nech si opäť na záver sezóny môžem vychutnať takéto slávnostné chvíle. Na majstrovstvách sveta som získala jednu medailu, možno sa to niekomu máli. Ja si ju však cením viac ako dve víťazstvá v pretekoch Svetového pohára. Niečo mi v Chanty-Mansijsku ubrala choroba, ukázalo sa to na konci sezóny, keď som to už bola opäť ja. Určite chcem získať v budúcnosti ďalšie," povedala Anastasia Kuzminová.

Udalosťou slávnostného odovzdávania cien bola rozlúčka s dlhoročnou reprezentantkou Martinou Halinárovou. Dnes už 38-ročná (nar. 22. apríla 1973) biatlonistka štartovala počas svojej bezmála 20 rokov trvajúcej kariéry na piatich olympijských hrách a trinástich majstrovstvách sveta. "Je čas príchodov a čas odchodov. Teraz pre mňa prišiel čas odísť. Myslím si, že som strávila s biatlonom krásne roky, odrobila som toho veľa. Definitívne som sa rozhodla, keď som dostala ponuku pracovať v Dukle s mládežou. Je to pre mňa nová výzva. Od biatlonu teda neodchádzam, trénerstvo beriem ako svoje poslanie. No a chcem sa venovať viac synovi, ktorý už chodí do školy," povedala vo svojom rozlúčkovom príhovore rodáčka z Dolného Kubína.

Slovenská reprezentantka v biatlone Anastasia KuzminováFoto: SITA/Dušan HeinVrcholom jej kariéry bola strieborná medaila z majstrovstiev sveta vo fínskom Kontiolahti v roku 1999. Nemožno zabudnúť ani na rok 1998, keď na ZOH v japonskom Nagane doviedla slovenskú štafetu na prvú odovzdávku na prvom mieste, nakoniec skončili Slovenky štvrté. Zvíťazila v dvoch pretekoch Svetového pohára, bolo to v sezóne 1993/94 vo švédskom Östesunde a v sezóne 1994/95 vo fínskom Lahti. Celkovo sa na pódium v pretekoch s puncom SP postavila päťkrát (2-1-2). Slovenský zväz biatlonu jej udelil Zlatý odznak SZB.

V kategórii Významný športový úspech si všetci prítomní pripomenuli 8. miesto Janky Gerekovej v stíhacích pretekoch na MS v Chanty-Mansijsku, bronzovú medailu Mateja Kazára vo vytrvalostných pretekoch zo Svetovej zimnej univerziády v tureckom Erzurume a štafetové 8. miesto žien v zostave Anastasia Kuzminová, Janka Gereková, Martina Chrapánová, Martina Halinárová na svetovom šampionáte. Najlepšími mládežníkmi sa stali Michal Šíma, Paulína Fialková a Nikola Hurajtová, ktorí na MS juniorov v Novom Meste na Morave skončili v pretekoch jednotlivcov do 10. miesta. Rovnako Slovenský zväz biatlonu ocenil štafetu dorasteniek v zostave Paulína Fialková, Andrea Hôrčíková a Nikola Hurajtová za 7. miesto na MSJ.

Nezabudlo sa ani na funkcionárov. Čestným členom SZB sa pri príležitosti svojich 70. narodenín stal jeho bývalý prezident Benjamín Leitner, s ktorého menom sa spája výstavba areálu v Osrblí a obrovský boom biatlonu na Slovensku v 90. rokoch minulého storočia.

Výsledky:
Kráľ biatlonovej stopy v sezóne 2010/2011: Anastasia Kuzminová (VŠC Dukla Banská Bystrica) - tréneri Daniel Kuzmin, Juraj Sanitra/ Alexander Chlusovič

Najpopulárnejší biatlonista za sezónu 2010/ 2011: 1. Anastasia Kuzminová 90 bodov, 2. Pavol Hurajt 59, 3. Janka Gereková 56

Významný športový úspech:
Janka Gereková (VŠC Dukla Banská Bystrica) za 8.miesto v stíhacích pretekoch na majstrovstvách sveta v Chanty-Mansijsku (tréner Milan Gašperčík)
Matej Kazár (VŠC Dukla Banská Bystrica) za 3. miesto vo vytrvalostných pretekoch na Svetovej zimnej univerziáde v Erzurume (tréneri Pavol Kobela a Dušan Šimočko)
štafeta žien v zložení Anastasia Kuzminová, Janka Gereková, Martina Chrapánová, Martina Halinárová za 8. miesto na majstrovstvách sveta v Chanty Mansijsku (tréner Milan Gašperčík)

Najlepší mládežník:
Michal Šíma (KB Osrblie) - tréneri Jozef Molčan a Peter Zelinka
Paulína Fialková (KB Osrblie) - tréneri Anna Murínová a Jaroslav Kamenský
Nikola Hurajtová (VŠC Dukla Banská Bystrica) tréneri Ladislav Mundil a Jaroslav Kamenský
štafeta dorasteniek v zostave Paulína Fialková, Andrea Hôrčiková a Nikola Hurajtová - tréner Jaroslav Kamenský

Letný biatlon:
Matej Kazár (VŠC Dukla Banská Bystrica), Dušan Šimočko (VŠC Dukla Banská Bystrica), Ľubomíra Kalinová (VŠC Dukla Banská Bystrica), Janka Gereková (VŠC Dukla Banská Bystrica), Tomáš Hasilla (KB Osrblie), miešaná štafeta v zostave Janka Gereková, Ľubomíra Kalinová, Matej Kazár a Dušan Šimočko a miešaná štafeta v zložení Janka Gereková, Natália Prekopová, Miroslav Matiaško a Matej Kazár

Ďalšie ocenenia si prevzali:
Realizačný tím slovenskej biatlonovej reprezentácie:
tréneri Milan Gašperčík, Dušan Šimočko st., Lukáš Daubner, Daniel Kuzmin,
hlavný servisman Dušan Otčenáš
servismani Jakub Leščinský a Roman Regúly
masér Denis Freundenfeld
lekár Vladimír Vachalík

Zlatý odznak SZB : Martina Halinárová - za dlhoročnú úspešnú reprezentáciu

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Voľby organizátora ZOH 2018 budú podľa členov MOV tesné
<< predchádzajúci článok
Gadret víťazom 11. etapy Gira, Contador naďalej v ružovom