Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

28. novembra 2007

Na modelovom zasadnutí v Poľsku bola najúspešnejšia SlovenkaNa modelovom zasadnutí Organizácie spojených národov (OSN) v Poľsku bola najúspešnejšia Slovenka. Na podujatí v meste Vroclav v Starej radnici sa zúčastnila aj delegácia študentiek zo Slovenska. ...Zdieľať

BRATISLAVA 28. novembra (WEBNOVINY) - Na modelovom zasadnutí Organizácie spojených národov (OSN) v Poľsku bola najúspešnejšia Slovenka. Na podujatí v meste Vroclav v Starej radnici sa zúčastnila aj delegácia študentiek zo Slovenska. Tri študentky Gymnázia Jura Hronca v Bratislave 17-ročná Katarína Krasulová, 16-ročná Zuzana Kožuchová a 16-ročná Žaneta Vargová, ktoré sa tento týždeň vrátili z Poľska, boli na zasadnutí úspešné. Študentka medzinárodného programu Gymnázia Jura Hronca Katarína Krasulová si dokonca domov priniesla významné ocenenie za najlepší výkon a najlepšiu prípravu v diskusii - Cenu najlepšieho delegáta. Agentúru SITA o tom informovala sama víťazka Katka Krasulová.

Zastupujúce krajiny sú vždy na modelové zasadnutie vyberané náhodne a pridelené konkrétnym zúčastneným študentom. Krajinou, ktorej politiku reprezentovali tri študentky Jura Hronca, bola Kanada. Ako povedala Krasulová, "je užitočné, že študenti si na modelovom zasadnutí OSN majú možnosť precvičiť schopnosti debatovať v angličtine, vyskúšať si verejné vystúpenia, ale aj svoje schopnosti vyjednávať.“ Všetky tri dievčatá sa nakoniec zhodli na jednom: „Pri reprezentovaní politiky daného štátu sme získali množstvo nových informácií a skúseností. Prínos je teda neoceniteľný. Bola to pre nás veľká príležitosť, kde sme sa mohli naplno prejaviť.“

Nebolo to po prvýkrát, čo sa táto delegácia študentiek zúčastnila na podobnej konferencii. Účastníci medzinárodného programu Gymnázia Jura Hronca totiž organizovali vlastné modelové zasadnutie OSN - BratMUN, ktoré sa konalo koncom októbra v Bratislave. Delegátky, ktoré reprezentovali Slovensko na modelovom zasadnutí v Poľsku, majú bohaté skúsenosti aj z Debatného Klubu Gymnázia Jura Hronca, ktorý má na škole dlhoročnú tradíciu.

Modelové zasadnutie sa konalo pod záštitou OSN, bolo tu viac ako 130 delegátov – študentov medzinárodného programu z rôznych európskych krajín a nieslo názov WrocMUN. Témou zasadnutia bolo riešenie konfliktu medzi Palestínou a Izraelom. Toto zasadnutie sa skončilo v dňoch, keď sa v USA začala kľúčová mierová konferencia OSN k problému vzťahov medzi Izraelom a Palestínou. Cieľom tohto zasadnutia bolo simulovať skutočné zasadnutie OSN, porozumieť mechanizmom a procedúram organizácie a najmä pochopiť zložitú úlohu a náročné postavenie OSN v dnešnom svete.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Spišskí seminaristi sa modlia za ústavných činiteľov
<< predchádzajúci článok
Francúzska polícia zadržala možného vraha homosexuálov