Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

12. mája 2010

Na MZ sa údajne kvôli záchrankám falšovali listinyNa Ministerstve zdravotníctva SR (MZ) sa údajne v súvislosti so záchrankami falšovali listiny. Na stredajšej tlačovej besede to naznačila opozičná poslankyňa za KDH Mária ...Zdieľať
sanitka ilustračné foto

BRATISLAVA 12. mája (WEBNOVINY) - Na Ministerstve zdravotníctva SR (MZ) sa údajne v súvislosti so záchrankami falšovali listiny. Na stredajšej tlačovej besede to naznačila opozičná poslankyňa za KDH Mária Sabolová. Domnieva sa to na základe dokumentov, ktoré jej boli doručené do podateľne parlamentu. Podobné obvinenia načrtla aj reportáž v pondelok odvysielanej relácii Paľba v TV Markíza.

Údajné falšovanie dokumentov v súvislosti s kontroverzným tendrom pritom opozičná poslankyňa označila za najväčší škandál posledného prerozdeľovania licencií na záchrannú zdravotnú službu. Podľa nej vyplával na povrch iba vďaka tomu, že niektorí pracovníci ministerstva sa už nemohli na mnohé skutočnosti odohrávajúce sa v rezorte pozerať.
Problematická je podľa Sabolovej zásadná pripomienka Operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby k vyhláške o záchrankách. Operačné stredisko v rámci pripomienkového konania k tomuto materiálu nemalo možnosť podávať pripomienky. Vyhodnotenie pripomienkového konania, ktoré sa uskutočnilo v júli 2008, ukazuje, že tak ani neurobilo. Následne sa však podľa Sabolovej takmer o osem mesiacov neskôr, krátko pred schválením vyhlášky, v marci roku 2009 objavila na ministerstve práve zásadná pripomienka operačného strediska. Tá bola pritom datovaná na začiatok júla 2008.

Bez vydania vyhlášky by tender na záchranky vyzeral podľa všetkého inak ako ten posledný, zásadné pripomienky operačného strediska zároveň výrazne pozmenili jeho tvár. Podľa Sabolovej okrem iného navýšili počet staníc a menili aj ich umiestnenie. Boli pritom napokon všetky akceptované. "Dochádza k vážnemu podozreniu, že celý tender bol netransparentný, a zdá sa, že prišlo k zneužitiu právomoci verejného činiteľa," vyhlásila poslankyňa KDH. Sabolová preto spolu s právnikmi pripravuje trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.
Poslankyňa upozornila, že sporná pripomienka nebola podaná oficiálnou cestou, ale údajne mala byť odovzdaná priamo osobne generálnemu riaditeľovi sekcie zdravia na ministerstve Adamovi Hochelovi. Podľa nej môže mať táto skutočnosť dva dôvody. Buď generálny riaditeľ neodovzdal dokument, na ktorom je jeho podpis do pripomienkového konania, avšak samotná pripomienka podľa všetkého vôbec nemala vzniknúť alebo prevzal Hochel materiál antidatovane. Ministerstvo zdravotníctva by sa malo k záležitosti vyjadriť na brífingu dnes popoludní.

Posledné trojkolové rozdeľovanie licencií na záchranky pritom na Slovensku vyvolalo vlnu kritiku. Výhrady mala najmä Asociácia poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby. Nepozdávali sa jej kritériá súťaže, ako aj ich vyhodnocovanie. Ministra Richarda Rašiho preto ešte po prvom kole vyzvali, aby súťaž zrušil a neskôr aj na to, aby odstúpil. Ten však všetky pochybnosti odmietol. Neskôr členovia asociácie podali na ministerstvo žalobu a zároveň sa obrátili aj na Generálnu prokuratúru SR.

Vo všetkých troch kolách tendra sa rozdeľovalo 270 staníc. Najúspešnejšou spoločnosťou sa stala Falck Záchranná, a.s. Košice. Dohromady bude prevádzkovať 90 z nich. Druhou v poradí je štátna Záchranná a dopravná zdravotnícka služba Bratislava s 53 sídlami. Trojicu najúspešnejších uzatvára košická štátna záchranka. Tá dostala 38 ambulancií. K ďalším úspešným firmám patrí najmä LSE - Life Star Emergency, spol. s.r.o. Limbach (20) a ZaMED, s.r.o. Komárno (19).

Ešte prvé kolo tendra spôsobilo rozbroje aj medzi samotnými poskytovateľmi, keď sa proti sebe postavili úspešní a neúspešní uchádzači. Situácia vyústila až do založenia novej asociácie záchraniek. Popri existujúcej Asociácie poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby si najúspešnejšie spoločnosti z prvého kola vytvorili Asociáciu záchrannej zdravotnej služby.

Ministerstvo zdravotníctva SR však už medzitým stihlo vyhlásiť aj ďalšie výberové konanie na vydanie povolenia na prevádzkovanie ambulancií pozemnej záchrannej zdravotnej služby, a to na tri stanice rýchlej zdravotníckej pomoci v Dechticiach, Medzeve a Uliči. Tender je dôsledkom novely výnosu o sídlach záchraniek, ktorá platí od 15. apríla. Tá totiž navýšila počet bodov z 270 na 273. Úpravy podľa rezortu vychádzajú z analýzy operačného strediska záchrannej zdravotnej služby.

Agentúra SITA vydá k správe video na http://video.sita.sk.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Autobusovú stanicu v Nitre postavia nanovo
<< predchádzajúci článok
Podľa štatistík záujem o TU po škandáloch klesol