Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

15. apríla 2018

Na panamerickom summite zazneli výzvy na neuznanie volieb vo VenezueleKanadský premiér Justin Trudeau hovorí počas summitu v Limase v Peru.Zdieľať
Kanadský premiér Justin Trudeau hovorí počas summitu v Limase v Peru. Foto: TASR/AP
Lima 15. apríla (TASR) - Lídri Argentíny a Čile vyzvali zvyšné americké krajiny, aby neuznali prezidentské voľby vo Venezuele, ktoré boli vypísané na 20. mája a v ktorých sa bude prezident Nicolás Maduro uchádzať o znovuzvolenie.


"Toto nie sú demokratické voľby," uviedol argentínsky prezident Mauricio Macri v sobotu pred svojimi partnermi na Summite Amerík v peruánskej Lime. Venezuela je podľa extrémnym príkladom spoločnosti, v ktorej sa korupcia dostala spod kontroly.

"Korupcia prekračuje hranice, preto musí boj proti nej byť vedený tiež tak, že bude presahovať hranice," citovala Macriho agentúra DPA. Čilský prezident Sebastián Piňera apeloval na neuznanie venezuelských volieb ešte v piatok.

Hlavy štátov a vlád amerických krajín zúčastnených na summite sa dohodli na sérii opatrení zameraných na väčšiu transparentnosť a proti korupcii, ktorú označili za najväčšiu hrozbu pre región.

Na summite sa zúčastňuje vyše 30 lídrov krajín zo Severnej, Strednej a Južnej Ameriky a Karibiku. Venezuelského prezidenta Madura zo summitu vylúčili a prezident USA Donald Trump účasť odvolal pre sýrsku krízu.

Trumpa zastúpil viceprezident Mike Pence, ktorý oznámil, že Spojené štáty poskytnú humanitárnu pomoc vo výške takmer 16 miliónov dolárov Venezuelčanom, ktorí utiekli zo svojej krajiny počas politickej krízy sprevádzajúcej Madurovu vládu.

Pence uviedol, že táto podpora pomôže Venezuelčanom v Kolumbii a Brazílii získať prístup k bezpečnej pitnej vode, prístrešky, ako aj prácu a možnosti vzdelávania.

Americký viceprezident, ktorý sa v Lime stretol aj s venezuelskými opozičnými predstaviteľmi, vyhlásil, že Maduro premenil Venezuelu na diktatúru, informovala agentúra AP.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Prezident Steinmeier vyzýva na napravenie narušených vzťahov s Ruskom
<< predchádzajúci článok
Požiar v austrálskej buši zničil viac ako 1000 hektárov územia

Na panamerickom summite zazneli výzvy na neuznanie volieb vo Venezuele - diskusné fórum čitateľov