Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

15. apríla 2018

Prezident Steinmeier vyzýva na napravenie narušených vzťahov s RuskomFrank-Walter Steinmeier, archívna snímka.Zdieľať
Frank-Walter Steinmeier, archívna snímka. Foto: TASR/AP
Berlín 15. apríla (TASR) - Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier vyjadril v nedeľu znepokojenie nad zhoršujúcim sa vzťahom Ruska a Západu po prípade agenta Skripaľa a vyzval na obnovenie diplomatických snáh s cieľom napraviť narušené vzťahy. Uviedol to pre noviny Bild am Sonntag.


"Úplne bez ohľadu na (ruského prezidenta Vladimira) Putina, nesmieme vyhlasovať celé Rusko - krajinu, jeho ľud - za nepriateľov," konštatoval.

Otrávenie Skripaľa bolo znepokojujúce, "avšak z urýchľovania odcudzenia medzi Ruskom a Západom, ktoré má dôsledky ďaleko za túto kauzu, by sme mali mať rovnaké starosti," povedal nemecký prezident.

Poznamenal, že neexistuje prakticky žiadna dôvera medzi oboma stranami a úloha čeliť narastajúcemu odcudzeniu je "ozajstnou výzvou pre zodpovednú politiku". Ľudia by nemali byť "ovládaní apokalyptickou náladou vo vzťahu s ťažkým susedom," uviedol bývalý nemecký minister zahraničných vecí.

Podľa Steinmeiera je nemecká vláda zodpovedná za jednotu Európskej únie aj za jej schopnosť konať a mala by teda opakovane informovať Kremeľ o škodách, ktoré európsko-ruským vzťahom spôsobujú jej akcie.

"To zahŕňa sankcie v súvislosti s anexiou polostrova Krym a konfliktom na východnej Ukrajine. Avšak nesmieme to prestať robiť v priamych diskusiách," dodal nemecký prezident podľa agentúry DPA.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Gál: Súťaž na nové sídlo ministerstva je ukončená
<< predchádzajúci článok
Na panamerickom summite zazneli výzvy na neuznanie volieb vo Venezuele

Prezident Steinmeier vyzýva na napravenie narušených vzťahov s Ruskom - diskusné fórum čitateľov