13. septembra 2016

Na šachovej olympiáde brali zlato Američania a Číňanky

Ilustračné foto Foto: TASR/Michal Svítok
Baku 13. septembra (TASR) - Víťazmi open turnaja na 42. Šachovej olympiáde v azerbajdžanskom Baku sa stali reprezentanti USA, v ženskej kategórii si prvenstvo vybojovali Číňanky.

Obrovský smútok zavládol vo výprave Ukrajincov, ktorým sa po skončení utorňajšieho záverečného 11. kola a následnom dramatickom prepočítavaní ušli "iba" strieborné medaily. Ukrajinskí šachisti zaznamenali desať výhier a bilanciu 10-0-1, zdolať ich dokázali jedine neskorší šampióni. Američania pri rovnosti bodov s európskym zástupcom (20 bodov, bilancia 9-2-0) mali navrch pri uplatnení pomocných kritérií a zo zisku zlatých medailí sa tešia po dlhých 40 rokoch. Zámorská veľmoc naposledy triumfovala na 22. ŠO v izraelskej Haife v roku 1976.

V ženskom turnaji sa Číňankám suverénnym spôsobom podarilo zosadiť z trónu šampiónky troch uplynulých olympiád Rusky a ukončiť vlastné dvanásťročné čakanie na zlato. Striebro si s odstupom troch bodov na Aziatky vybojovali Poľky, bronz putuje na Ukrajinu. Rusky odchádzajú od Kaspického mora bez cenného kovu, prehra v záverečnom kole s Čínou spôsobila ich klesnutie na štvrtú priečku.

Slovenským družstvám sa nepodarilo skončiť na vyšších priečkach, ako boli nasadené a neurobili tak dieru do sveta. Mužský tím v zložení GM Ľubomír Ftáčnik, IM Christopher Repka, GM Milan Pacher, GM Tomáš Petrík a IM Marián Jurčík (kapitán František Jablonický) v konkurencii 180 družstiev figuroval pred štartom olympiády na 49. mieste, napokon zaznamenal ústup z pozícií a skončil 61. Svetlým zjavom bol Marián Jurčík, ktorý z desiatich partií neprehral ani jednu a ziskom ôsmich bodov bol percentuálne najlepším slovenským šachistom na podujatí.

Ženy pod taktovkou Igora Štohla, nasadené 37. zo 140 družstiev, v zostave IM (WGM) Eva Repková, WIM Veronika Maslíková, WFM Niki Vrbová, WFM Monika Motyčáková, WFM Svetlana Sučíková obsadili v jedenásťkolovom turnaji 47. priečku. V záverečnom kole ich na nižšie poschodie zrazila jednoznačná prehra 0,5:3,5 s Uzbekistanom.

Na predošlej olympiáde v nórskom Tromsö v roku 2014 obsadili Slováci 37. miesto. Ženský tím skončil na solídnej 17. priečke, prešiel však výraznou obmenou a očakávať od neho zázrak v Baku bolo nereálne.

Nasledujúca olympiáda sa uskutoční v roku 2018 v gruzínskom Batumi.