Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

13. septembra 2006

Na Tyršovom nábreží bude Pamätník obetiam extrémizmuNa Tyršovom nábreží v bratislavskej Petržalke neďaleko miesta, kde neznámi útočníci v novembri minulého roka zabili študenta Daniela Tupého, by mal ešte v tomto roku stáť Pamätník obetiam ...Zdieľať

BRATISLAVA 13. septembra (WEBNOVINY) - Na Tyršovom nábreží v bratislavskej Petržalke neďaleko miesta, kde neznámi útočníci v novembri minulého roka zabili študenta Daniela Tupého, by mal ešte v tomto roku stáť Pamätník obetiam extrémizmu. Takmer sedem metrov vysoký pamätník zobrazujúci zlomené krídlo bude uprostred stromov a lavičiek, na podstavci bude umiestnený úryvok z básne od zosnulého Daniela Tupého. Na dnešnej tlačovej besede v Bratislave o tom informoval otec zabitého študenta. "Myšlienka vybudovať pamätník všetkým obetiam extrémizmu ma napadla približne týždeň po synovej smrti počas koncertu na Tyršovom nábreží organizovanom na jeho počesť," uviedol Daniel Tupý. Pamätník podľa neho nedovolí zabudnúť na obete extrémizmu, myslí si však, že potrebnejšie je prijať ráznejšie opatrenia, aby k podobným nezmyselným útokom už nedochádzalo.

Výstavba bude financovaná z verejnej zbierky, ktorú dnes vyhlásilo občianske združenie Ľudia proti rasizmu. Občania môžu prispieť na číslo účtu 550 555/0200 alebo prostredníctvom SMS správ na číslo 807 v sieťach oboch mobilných operátorov. Mesto Bratislava k výstavbe pamätníku prispeje pozemkom, úpravou okolia a stavebnými prácami.

Podľa architekta projektu pamätníka Pavla Brnu zlomené krídlo symbolizuje úder zla, ktorý sa môže stať kedykoľvek a kdekoľvek. Kruhový pôdorys sochy má pripomínať magnetizmus, ktorý sprevádza takúto udalosť, dodal Brna. Dielo je materiálovo pripravené pre podmienky exteriéru, podľa úspešnosti verejnej zbierky bude buď z pozinkovanej ocele a bronzu alebo z nerezovej ocele a plastu.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Dara Rolins štartuje jesenné miniturné
<< predchádzajúci článok
TnUAD má nedostatok internátov, armáda kasárne neuvoľní

Na Tyršovom nábreží bude Pamätník obetiam extrémizmu - diskusné fórum čitateľov

policia spi13.9. 18:43:26
Bude na očiach13.9. 18:47:10
Symbolika pamätníkov13.9. 19:00:20