Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. februára 2019

Na výklade reštaurácie s bagelmi sa objavil antisemitský nápisIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Paríž 10. februára (TASR) - Francúzska polícia pátra po osobe, ktorá na výklad reštaurácie s bagelmi na ostrove Île Saint-Louis v IV. parížskom obvode nasprejovala antisemitský nápis.


Nasprejované slovo "JUDEN" sa na výklade objavilo v sobotu - v deň, keď sa v Paríži konal ďalší z protivládnych protestoch organizovaných hnutím tzv. žltých viest, uviedla spravodajská televízia BFM.

Rada francúzskych židovských inštitúcií (CRIF) v reakcii na to vydala vyhlásenie, v ktorom tlmočila "svoje pobúrenie a hnev". ďalší antisemitský útok odsúdila aj francúzska vláda.

Medzinárodná liga proti rasizmu a antisemitizmu (LICRA) na svojom webe pre porovnanie zverejnila aktuálnu fotografiu postihnutého parížskeho obchodu siete Bagelstein so snímkou z roku 1938 z Nemecka, na ktorej je rovnakým spôsobom popísaný výklad obchodu v Berlíne.
Gilles Abecassis, zakladateľ siete franšízových reštaurácií s obloženými bagelmi (kysnutým pečivom v tvare prstenca a typickým pre židovskú komunitu), podľa televízie BFM informoval, že majitelia prevádzky podali na polícii trestné oznámenie.

Abecassis uviedol, že on osobne si nemyslí, že by nápis bol dielom aktivistov hnutia žltých viest. Dodal, že podobné nápisy sa na obchodoch v okolí objavili už aj v minulosti.

"Je to síce (nastriekané) žltou farbou, ale aj Dávidova hviezda, ktorú nacistické Nemecko nanútilo Židom, aby ju nosili, bola žltá," vysvetlil Abecassis.

Prípadom sa zaoberá francúzska prokuratúra, ktorá ho vyšetruje pre podozrenie z vyvolávania rasovej nenávisti. Ide o prečin, ktorý sa vo Francúzsku trestá rokom väzenia a 45.000 eurami pokuty.Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Poslanec Nitry kritizoval výber vedúceho odboru transparentnosti
<< predchádzajúci článok
Lajčák navštívil umelú hranicu medzi Gruzínskom a Južným Osetskom

Na výklade reštaurácie s bagelmi sa objavil antisemitský nápis - diskusné fórum čitateľov