Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

16. októbra 2019

Na webe sa objavila údajná nahrávka z kauzy GorilaViaceré redakcie slovenských médií dostali mailom link na zvukovú nahrávku, na ktorej má byť údajne zachytená kauza Gorila. Takmer 39-hodinový záznam je zverejnený na ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
 
Bratislava 16. októbra (TASR) - Viaceré redakcie slovenských médií dostali mailom link na zvukovú nahrávku, na ktorej má byť údajne zachytená kauza Gorila. Takmer 39-hodinový záznam je zverejnený na internete. Skupina Penta, ktorej spolumajiteľ Jaroslav Haščák má byť jedným z aktérov na nahrávke, už avizovala, že podá v tejto súvislosti trestné oznámenie.


"Akékoľvek nahrávky tohto druhu, bez ohľadu na ich pôvod, sú nezákonným materiálom a nesmú byť zverejňované a používané. Spôsob, akým mali byť údajné zvukové nahrávky sprístupnené redakciám, nesie zjavné znaky páchania trestnej činnosti, a preto podávame trestné oznámenie," uviedla Penta v stanovisku. Tvrdí, že s nahrávkami, ktoré sa v týchto dňoch objavujú na verejnosti, je s najväčšou pravdepodobnosťou manipulované a považuje ich za nedôveryhodné. Penta od začiatku spochybňuje pravosť nahrávky. Nebude sa k nim vyjadrovať, reagovať bude len na oficiálne vyšetrovanie.

Nahrávka mala vzniknúť v byte na Vazovovej ulici v Bratislave. Spis Gorila zverejnil anonym v decembri 2011. Obsah spisu vyvolal vlnu nevôle, ktorá sa prejavila vo forme protestov a kritiky voči osobám a finančnej skupine spomínanej na stránkach dokumentu. Orgány činné v trestnom konaní v minulosti informovali, že zadovážené dôkazy napriek svojmu rozsahu zatiaľ neumožňujú vyšetrovateľom, aby vzniesli obvinenie voči konkrétnej osobe.

Spis Gorila má zachytávať rozhovor medzi Haščákom s politikmi o províziách v štátnych obchodoch v rokoch 2005 a 2006. V zverejnených textoch vystupujú vtedajší minister hospodárstva Jirko Malchárek, šéfka Fondu národného majetku Anna Bubeníková, ale aj expremiér Robert Fico.

"Neexistuje žiadna transakcia, kde by Penta pripravila slovenských daňových poplatníkov čo len o korunu. Vyšetrovací tím má a mal dostatok kapacít a zdrojov, aby všetky transakcie spomínané v spisoch Gorila preskúmal a vyvodil z toho dôsledky," tvrdí v stanovisku Penta.

Nahrávku Gorily našla polícia v decembri 2018 v dome podnikateľa Mariana K. Jej autenticitu potvrdil pre viaceré médiá odchádzajúci šéf vyšetrovacieho tímu Gorila Lukáš Kyselica.


 

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Beblavý: Vyjadrenie Pellegriniho ku Gorile je nehodné predsedu vlády (27. 9. 2019)
 R. FICO MÔŽE SPÁVAŤ PRE GORILU POKOJNE, MYSLÍ SI P. PELLEGRINI (27. 9. 2019)
 Bugár ani Procházka sa Fica nebudú pýtať na byt zo spisu Gorila (23. 3. 2016)
 Polícia po troch rokoch pripustila autentickosť Gorily (2. 2. 2015)
 V kauze Gorila padlo nové obvinenie, ide o elektrárne (5. 3. 2013)
 V kauze Gorila je podozrivý aj Daniel Lipšic (24. 1. 2013)
 V Gorile padlo tvrdé obvinenie, vydierali členovia vlády (17. 1. 2013)
 V kauze Gorila pribudlo trestné stíhanie vo veci vydierania (14. 1. 2013)
 Vyšetrovatelia riešia Gorilu bez prieťahov, prezradia viac (8. 1. 2013)
 Vyšetrovanie kauzy Gorila si vyžiadalo nové trestné stíhania (21. 11. 2012)nasledujúci článok >>
Po potýčkach so španielskou políciou zadržali 30 demonštrantov
<< predchádzajúci článok
Obyvatelia Spišskej Novej Vsi sa dočkali novej železničnej stanice

Na webe sa objavila údajná nahrávka z kauzy Gorila - diskusné fórum čitateľov