Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

20. januára 2019

Na zámku vo Zvolene bude prednáška o miestach pochovávaniaNa snímke areál prírodného cintorína Záhrada spomienok.Zdieľať
Na snímke areál prírodného cintorína Záhrada spomienok. Foto: TASR/Branislav Račko
Zvolen 20. januára (TASR) - O tom, aké nezvyčajné miesta posledného odpočinku vyhľadávali ľudia v minulosti a aké hľadajú dnes, budú hovoriť najbližšie prednášky z cyklu Pozrime sa na to štýlovo v Slovenskej národnej galérii (SNG) na Zvolenskom zámku. Uskutočnia sa v sobotu 26. januára o 10.00 h.


V prvej s názvom Renesancia až za hrob bude hovoriť kurátorka zbierok starého umenia SNG Zuzana Ludiková o náhrobnej pamiatke, ktorú dala postaviť Magdaléna Székely ab Ormosd.

"S ohľadom na očakávania kladené spoločnosťou na príslušníčku magnátskeho rodu objednala pre svoju rodinu náhrobnú pamiatku, ktorú dnes považujeme za jednu z najvýznamnejších renesančných náhrobných pamiatok domáceho prostredia," píše sa v pozvánke na prednášku.

Koordinátorka projektu SadOVO a prírodného cintorína Záhrada spomienok Andrea Uherková bude v druhej časti prednášky hovoriť o súčasnom netradičnom pochovávaní. Projekt Záhrada spomienok vo Zvolene je prvý prírodný cintorín na Slovensku, na ktorom sa združuje úcta k ľuďom so šetrnosťou k prírode. "Nenájdete na ňom žiadne náhrobky, popol zosnulých je ukladaný ku kvetinovým záhonom či ku koreňom stromov," hovorí Uherková.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Panamu postihol rozsiahly výpadok elektrickej energie
<< predchádzajúci článok
Stropkov plánuje v tomto roku viacero investičných aktivít

Na zámku vo Zvolene bude prednáška o miestach pochovávania - diskusné fórum čitateľov