18. marca 2007

Na záver triumf Jonssonovej, glóbus Henkelovej

Víťazkou pretekov žien na 12,5 km s hromadným štartom, ktoré boli záverečným podujatím Svetového pohára 2006/07 v biatlone, sa stala 22-ročná Švédka Helena Jonssonová. Veľký ...

CHANTY-MANSIJSK 18. marca (WEBNOVINY) - Víťazkou pretekov žien na 12,5 km s hromadným štartom, ktoré boli záverečným podujatím Svetového pohára 2006/07 v biatlone, sa stala 22-ročná Švédka Helena Jonssonová. Veľký krištáľový glóbus za celkové prvenstvo v seriáli pretekov SP si v dramatickom súboji trojice kandidátok vybojovala Nemka Andrea Henkelová. Stačilo jej na to 15. miesto, pretože jej krajanka Kati Wilhelmová obsadila až 17. priečku a v žltom drese líderky celkovej klasifikácie štartujúca Švédka Anna Carin Olofssonová skončila dvadsiata. Slovensko v pretekoch zastúpenie nemalo.

Švédka Jonssonová sa po prvý raz v kariére dostala na stupeň víťazov a hneď na najvyšší. Vyťažila najmä z veľmi dobrej streľby, keď z dvadsiatich výstrelov na štyroch streleckých položkách netrafila jediný raz. 0 3,2 s za ňou dobehla do cieľa Ukrajinka Oksana Chvostenková, bronz si v záverečných pretekoch vybojovala Nemka Kathrin Hitzerová.
Celková víťazka SP Andrea Henkelová mala veľmi zlý štart do pretekov. Na prvej streľbe v ľahu netrafila ani jeden terč a za predposlednou pretekárkou 30-členného štartového poľa mala takmer jedenapolminútovú stratu. Na ďalších troch položkách však zaváhala iba jediný raz a postupne sa nielen dotiahla na svoje súperky, ale dokázala z pretekárok, ktoré boli v hre o hlavnú trofej, skončiť najlepšie. Anna Carin Olofssonová mala, naopak, vynikajúci začiatok. Prvú streľbu zvládla bezchybne a na druhú prišla na vedúcej pozícii. Tam však trikrát mierila vedľa a prepadla sa až na 23. miesto. Keď rovnaký počet terčíkov netrafila aj na tretej streľbe, bolo jasné, že už len výnimočný výkon by ju mohol udržať na čele celkovej klasifikácie. Ani poslednú streľbu však nezvládla bezchybne a 20. priečka v pretekoch znamenalo pre ňu zosun v konečnom poradí až na 3. pozíciu. Predstihla ju aj totiž ďalšia Nemka Kati Wilhelmová, ktorej na to stačilo 17. miesto. Tridsaťročná nemecká biatlonistka obhajujúca minuloročný celkový triumf nakoniec získala aspoň malý krištáľový glóbus za celkové prvenstvo v hodnotení disciplíny.
Jedinou Slovenkou, ktorá dokázala v sezóne 2006/2007 bodovať vo SP, bola Martina Halinárová. Celkovo nazbierala 58 bodov, stačilo jej to na 49. priečku, čím pre Slovensko zabezpečila v budúcej sezóne štvrtú miestenku v pretekoch žien. Tri ženy budú môcť štartovať na základe umiestnenia Slovenska v Pohári národov na 12. mieste.

Výsledky - preteky s hromadným štartom - výsledky:
1. Helena Jonssonová (Švéd.) 39:26,1 min (1 trestný okruh), 2. Oksana Chvostenková (Ukr.) +3,2 s (1), 3. Kathrin Hitzerová (Nem.) +16,4 (3), 4. Anna Bulyginová (Rus.) +23,1 (2), 5. Sandrine Baillyová (Fr.) +40,5 (2), 6. Jekaterina Jurievová (Rus.) +50,4 (2), 7. Tadeja Brankovičová (Slovin.) +59,3 (4), 8. Magdalena Neunerová (Nem.) +1:01,6 (6), 9. Teja Gregorinová (Slovin.) +1:02,3 (4), 10. Natalia Sokolovová (Bielorus.) +1:02,9 (3), ... 15. Andrea Henkelová (Nem.) +1:45,5 (6), ... 17. Kati Wilhelmová (Nem.) +2:09,0 (5), ... 20. Anna Carin Olofssonová (Švéd.) +2:35,7 (7)

Konečné poradie v celkovej klasifikácii SP (po 27 pretekoch):
1. Andrea Henkelová (Nem.) 870 bodov, 2. Kati Wilhelmová (Nem.) 863, 3. Anna Carin Olofssonová (Švéd.) 860, 4. Magdalena Neunerová (Nem.) 720, 5. Florence Baverelová-Robertová (Fr.) 671, 6. Linda Grubbenová (Nór.) 562, 7. Martina Glagowová (Nem.) 551, 8. Sandrine Baillyová (Fr.) 530, 9. Oksana Chvostenková (Ukr.) 505, 10. Kathrin Hitzerová (Nem.) 502, ... 49. Martina Halinárová (SR) 58

Konečné poradie v hodnotení pretekov s hromadným štartom (malý krištáľový glóbus):
1. Kati Wilhelmová (Nem.) 169 bodov, 2. Oksana Chvostenková (Ukr.) 148, 3. Jekaterina Jurievová (Rus.) 136, 4.Kathrin Hitzerová (Nem.) 134, 5. Helena Jonssonová (Švéd.) 126, 6. Florence Baverelová-Robertová (Fr.) 125, 7.Tadeja Brankovičová (Slovin.) 121, 8. Anna Carin Olofssonová (Švéd.) 117, 9. Andrea Henkelová (Nem.) 116, 10. Magdalena Neunerová (Nem.) 114, ... 44. Martina Halinárová (SR) 7