11. mája 2008

Na záver zlato a striebro pre Slovensko na IX. majstrovstvách Európy vo vodnom slalome

Ďalšie dve medaily pridali slovenskí reprezentanti do svojej zbierky na IX. majstrovstvách Európy vo vodnom slalome v záverečný deň šampionátu. O obe sa postarali deblisti v súťaži C2 - zlato získali ...

KRAKOV 11. mája (WEBNOVINY) - Ďalšie dve medaily pridali slovenskí reprezentanti do svojej zbierky na IX. majstrovstvách Európy vo vodnom slalome v záverečný deň šampionátu. O obe sa postarali deblisti v súťaži C2 - zlato získali bratia Pavol a Peter Hochschornerovci, striebro bratranci Ladislav a Peter Škantárovci. Vo finále K1 mužov sa neobjavila ani jedna slovenská loď. Najlepší výsedok dosiahol v semifinále Ján Šajbidor, ktorý skončil trinásty. Titul v tejto kategórii patrí Britovi Campbellovi Walshovi. Slovensko sa zo ziskom troch zlatých, dvoch strieborných a dvoch bronzových medailí stalo najúspešnejšou krajinou na ME 2008 v Krakove. Finále C2 sa skončilo dvojnásobným triumfom slovenských farieb. Zlato si s obrovským náskokom vybojovali bratia Pavol a Peter Hochschornerovci, striebro vďaka výbornej druhej jazde patrí minuloročným majstrom starého kontinentu zo šampionátu v Liptovskom Mikuláši bratrancom Ladislavovi a Petrovi Škantárovcom. "Samozrejme, že sme šťastní. Potvrdili sme, že stále máme na to, aby sme získavali medaily. Po súťaži hliadok sme boli sklamaní, teraz sa nám to vrátilo. Obe jazdy boli veľmi dobré, druhá jazda takmer ideálna. Urobili sme dobre, že sme tu boli pred majstrovstvami trénovať. Nie je to zasa taká jednoduchá trať, ako to možno vyzerá," tešil sa v cieli Peter Hochschorner. Dvojnásobní olympijskí víťazi získali už jubilejnú desiatu medailu z ME, šiestu zlatú a v historických tabuľkách slovenských reprezetnantov sa dostali na tretie miesto. "Prvá naša jazda nebola zlá, bola dostatočne rýchla, ale urobili sme tam jeden zbytočný dotyk, ktorý nás veľmi mrzel a dve trestné sekundy nás odsunuli na štvrté miesto. Druhá jazda bola o niečo rýchlejšia a najmä bez trestných sekúnd. To nám zabezpečilo striebro," tešil sa v cieli háčik striebornej lode Ladislav Škantár. Pre túto posádku to bol šiesty vzácny kov. Po dvoch zlatých a troch bronzových prvé striebro. "Samozrejme, že je to cennejšie ako tie bronzy, ktoré sme získavali predtým. Sme šťastní. Trať bola pomerne náročná na silu a som rád, že sme to takto zvládli. Druhá jazda bola takmer ideálna. Po prvom kole sme si povedali, že musíme ísť koncentrovane a dať do toho úplne všetko. Podarilo sa nám to. Je to už štvrtá medaila z majstrovstiev Európy v individuálnych pretekoch v rade. Možno je v tom kúsok šťastia, určite však veľká tréningová drina," doplnil zadák Peter Škantár. Bronz získali Taliani Andrea Benetti a Erik Masoero. Do desaťčlenného finále nepostúpila tretia slovenská loď s posádkou Tomáš Kučera a Ján Bátik. V semifinále zajazdili jedenásty čas, na postup potrebovali byť o necelú sekundu rýchlejší. Titul majstra Európy vo vodnom slalome v kategórii kajakárov si vybojoval Brit Campbell Walsh. Po semifinálovej jazde bol až na 6. mieste, ale vo finále predviedol perfektný výkon a ten ho vyniesol až na zlatú priečku. Striebro si z bývalého kráľovského mesta odváža Talian Daniele Molmenti, bronz patrí Nemcovi Fabianovi Dörflerovi. Víťaz semifinále Čech Ivan Pišvejc finále nezvládol, vynechal jednu z bránok a s 50-sekundovou penalizáciou klesol na konečnú 9. pozíciu. V súťaži kajakárov museli slovenskí reprezentanti prehltnúť horkú pilulku. Ani jeden z trojice slalomárov spod Tatier v 40-člennom semifinále neuspel a do desiatky, ktorá sa stretla vo finále v priamom boji o medaily, sa neprebojoval. Najlepšiu jazdu z nich predviedol minuloročný majster Európy Ján Šajbidor, stačilo to však iba na 13. miesto. Za poslednou postupovou priečkou zaostal o 0,24 s. Tomáš Mráz absolvoval všetkých 24 bránok bez jediného dotyku, ale bol pomalý, skončil devätnásty. Peter Cibák, ktorý si pred týždňom víťazstvom v kvalifikačných pretekoch slovenských reprezentantov v Čunove vybojoval právo štartovať na Hrách XXIX. olympiády v Pekingu, si zasa k dosiahnutému času pridal aj štyri trestné sekundy za dva dotyky bránkok a vo výsledkovej listine figuroval až na 31. mieste. Ani bez spomenutej penalizácie by sa však Cibák do finále nedostal. Výsledky - nedeľa - finále: K1 muži: 1. Campbell Walsh (V.Brit.) 181,63 (0 trestných sekúnd), 2. Daniele Molmenti (Tal.) 181,76 (2), 3. Fabian Dörfler (Nem.) 182,41 (2), 4. Dariusz Popiela (Poľ.) 182,75 (0) 5. Peter Kauzer (Slovin.) 183,01 (4), 6. Grzegorz Polaczyk (Poľ.) 183,71 (0), 7. Erik Pfannmöller (Nem.) 185,12 (2), 8. Benoit Peschier (Fr.) 186,31 (4), 9. Ivan Pišvejc (ČR) 231,83 (50), 10. Sebastian Schubert (Nem.) 296,69 (114), ... nepostúpili do finále 13. Ján Šajbidor, 19. Tomáš Mráz, 31. Peter Cibák (všetci SR) C2: 1. Pavol a Peter Hochschornerovci (SR) 198,76 (0 trestných sekúnd), 2. Ladislav a Peter Škantárovci (SR) 207,00 (2), 3. Andrea Benetti, Erik Masoero (Tal.) 207,23 (0), 4. Kay a Robby Simonovci (Nem.) 211,03 (4), 5. Marek Jiras, Tomáš Máder (ČR) 211,50 (4), 6. Marcus Becker, Stefan Henze (Nem.) 211,84 (4), 7. Marcin Pochwala, Pawel Sarna (Poľ.) 212,23 (2), 8. Michail Kuznecov, Dmitrij Larionov (Rus.) 218,80 (4), 9. Gauthier Klauss, Matthieu Peche (Fr.) 219,00 (4), 10. Jaroslav Volf, Ondřej Štěpánek (ČR) 264,67 (58), ... nepostúpili do finále 11. Tomáš Kučera, Ján Bátik. SITA