Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

17. apríla 2021

Na Zem sa po šiestich mesiacoch vrátila trojčlenná posádka ISSRekord v počte ľudí na palube ISS bol dosiahnutý v roku 2009, keď sa tam určitý čas nachádzalo 13 astronautov.Zdieľať
Na Zem sa po šiestich mesiacoch vrátila trojčlenná posádka ISS

Po šiestich mesiacoch strávených vo vesmíre sa v sobotu ráno vrátila na Zem trojčlenná posádka Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS). Kozmická loď Sojuz vezúca ruských kozmonautov Sergeja Ryžikova a Sergeja Kuď-Sverčkova a americkú astronautku Kate Rubinsovú sa dotkla zemského povrchu v kazašskej stepi približne 150 kilometrov juhovýchodne od mesta Džezkazgan o 06.55 h SELČ, informovali agentúry AFP a DPA.


"Posádka sa cíti dobre. Vitajte na Zemi," napísal na Twitteri riaditeľ ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos Dmitrij Rogozin.

Molekulárna biologička Rubinsová a bývalý vojenský pilot Ryžikov tak zavŕšili svoj druhý pobyt na ISS, Kuď-Sverčkov bol vo vesmíre prvýkrát. Všetci traja strávili na ISS 185 dní, počas ktorých uskutočnili množstvo vedeckých pokusov, no museli riešiť aj problém s únikom vzduchu. Minulý týždeň dorazili na ISS ich náhradníci, takže stanicu niekoľko dní obývalo až desať ľudí.

Počet obyvateľov ISS sa na budúci týždeň opäť dočasne zvýši na 11, keď sa 23. apríla k stanici pripojí americká vesmírna loď Crew Dragon so štyrmi členmi posádky. Rekord v počte ľudí na palube ISS bol dosiahnutý v roku 2009, keď sa tam určitý čas nachádzalo 13 astronautov.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Odborník: Pohreb princa Philipa sa plánoval niekoľko rokov
<< predchádzajúci článok
Večne mladí vďaka látke objavenej v ejakuláte? Štúdia na myšiach a hmyze preukázala pozitívne účinky spermidínu

Na Zem sa po šiestich mesiacoch vrátila trojčlenná posádka ISS - diskusné fórum čitateľov