20. augusta 2015

Nadstavené 3 góly zmenili kurzy odviet, Parejo: Nevieme neútočiť

Hráči Paríža Saint German Clement Chantome (dole) a Lucas a hráči Valencie Sofiane Feghouli (uprostred) a Daniel Parejo v hlavičkovom súboji, archívne foto Foto: TASR/AP
Bratislava 20. augusta (TASR) - Až tri góly v piatich zápasoch stredajšieho programu play off futbalovej Ligy majstrov padli hlboko v nadstavenom čase. Na tri štadióny sa tak do odviet preniesli zásadne iné situácie od status quo po vypršaní riadneho hracieho času.

Radové číslovky 93, 95 a 96 vo futbale nemusia vždy zákonite symbolizovať zvrat, no vo vyraďovacej časti zväčša áno. Hráči švajčiarskeho FC Bazilej sa nadreli, aby mohli ísť do izraelského Tel Avivu aspoň s jednogólovým náskokom, lenže ich úder na 2:1 v 88. minúte napokon nebol konečným účtom skóre. Častý účastník hlavnej fázy LM dovolil 6 minút po riadnej 90-ke hosťom vyrovnať a situácia je radikálne iná - Bazilejčania musia o týždeň u súpera vyhrať, v prípade neočakávanej prestrelky by im stačila remíza. Tréner Urs Fischer to však vidí aj v inom uhle: "Je jasné, že moje pocity sú zmiešané, najmä pokiaľ ide o skóre. Výkon tímu bol v poriadku. Dostať gól v tejto fáze po hrubej defenzívnej chybe, to je horká pilulka na prehltnutie. Na druhej strane teraz vieme, na čom sme, výsledok 2:1 by nás mohol dostať do vyčkávacej pozície, teraz musíme hľadať riešenie na postup."

Pritom Bazilej mal veľkú prevahu (cca 70 percent držanie lopty), takisto šance, ale kolektív Maccabi hral dynamický kontrový futbal so živým striebrom Eranom Zahavim. Jeho dve zakončenia, jediné dve zo strany Tel Avivu na bránku, znamenali rovnaký počet gólov. Švajčiarske médiá sa "mrkli" na štatistiky a zdôraznili, že 28-ročný izraelský reprezentant strelil v 76 súťažných zápasoch klubu 60 gólov. Pritom je to stredopoliar, ktorý si z podhrotovej pozície často nabiehava do 16-ky a aj teraz dal gól v záverečných sekundách zápasu hlavou. Muž, ktorý dvoma gólmi v predchádzajúcej fáze súťaže vyradil plzenských futbalistov.

Pre futbalistov Celticu Glasgow môže byť osudná zase 95. minúta. Škótsky majster síce narazil na ofenzívne nabudeného súpera, ale vývoj dlho kontroloval. Po polčase viedol nad Malmö FF 2:0 a hoci hostia zo Švédska po obrátke znížili, Celtic šiel veľmi skoro opäť do dvojgólového náskoku. V závere zápasu sa však nechal zatlačiť a náporu hostí neodolal. Druhý gól nórskeho krídelníka Jo Inge Berneta znamená, že Malmö môže hrať doma na víťazstvo 1:0 alebo 2:1, teda na "štandardný" výsledok. "Je skvelé byť autorom dvoch gólov. V prvých minútach nás súper prevalcoval, ale potom sme to upokojili. Náš druhý gól je mimoriadne dôležitý, lebo nastala úplne iná situácia," cituje Bergeta portál švédskeho VIasat.

V ešte oveľa lepšej pozícii je vďaka gólu z 93. minúty záhrebské Dinamo. Po víťazstve 2:1 na ihrisku albánskeho KF Skenderbeu Korce mu doma stačí kontrolovať vývoj a môže si dovoliť dostať aj gól. To sa už nedá povedať o pravidelnom účastníkovi v renomovanej elite, ukrajinskom Donecku. Šachtar vyhral vo Viedni nad Rapidom 1:0 a tak jeho platformou je domáca remíza, pravda, donecký tím by mal vzhľadom na silu a skúseností hrať na víťazstvo. V prvom zápase slovenského brankára Jána Novotu prekonal minútu pred koncom prvého polčasu Brazílčan Marlos. Zápas sa hral za náročných podmienok v silnom daždi. Po zmene strán mal v 54. minúte vyrovnanie na kopačke Schaub, no z hranice šestnástky neskóroval. Šachtar potom už nepustil domácich do výraznejšej gólovej šance.

Šláger noci sa hral v Katalánsku. Domáci tím FC Valencia vyhral nad AS Monaco 3:1, hoci súper bol herne vyrovnaným mužstvom. V dynamickom zápase, v ktorom však bolo badať ešte určitú nezohratosť, sa Valencia presadila väčšou dynamikou pri riešení finálnych situácií a najmä našla recept. Všetky tri góly mali rovnakú bázu, išlo o rafinované centre do priestoru, odkiaľ hrotoví hráči nezakončovali, ale priťukávali do druhej vlny.

"Je to v každom prípade pre nás dobrý výsledok. Má síce chybičku krásy v inkasovanom góle, ale aj tak ideme do Monaka pokúsiť sa vyhrať, nielen sa kvalifikovať. My totiž nevieme hrať tak, že by sme neútočili," povedal kapitán Daniel Parejo, motor stredu poľa a strelec druhého gólu Valencie.

Na vlaňajšieho štvrťfinalistu Ligy majstrov čaká v odvete naozaj náročná úloha. Dať dva góly a nedostať žiadny v dueli proti mužstvu, ktoré má nesmiernu kvalitatívnu rutinu, získanú z dlhoročných bojov o popredné priečky v Primera Division, čo je podľa expertov už niekoľko rokov najsilnejšia národná liga sveta. Alternatívou pri inkasovaných góloch je víťazstvo o tri, teda málo pravedodobná situácia.