Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

19. júna 2007

Najdôveryhodnejším politikom Fico, za ním Slota a GašparovičNajdôveryhodnejším slovenským politikom je stále premiér a predseda strany Smer-SD Robert Fico - verí mu 34,3 % občanov. Od apríla tohto roku však jeho preferencie klesli o 5,6 %. Vyplýva to z ...Zdieľať

BRATISLAVA 19. júna (WEBNOVINY) - Najdôveryhodnejším slovenským politikom je stále premiér a predseda strany Smer-SD Robert Fico - verí mu 34,3 % občanov. Od apríla tohto roku však jeho preferencie klesli o 5,6 %. Vyplýva to z mesačného prieskumu Ústavu pre výskum verejnej mienky (ÚVVM) pri Štatistickom ústave SR (ŠÚ SR), ktorý uskutočnil od 1. do 8. júna. Zúčastnilo sa ho 1073 respondentov nad 18 rokov. Prieskum je reprezentatívny z hľadiska pohlavia, veku, národnosti, vzdelania či veľkostných skupín obcí a krajov. Opýtaní mali na základe vlastného uváženia bez akejkoľvek predlohy mien uviesť najviac tri osobnosti zo slovenskej politickej scény, ktorým dôverujú. Druhé miesto v rebríčku dôveryhodnosti si udržal predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Ján Slota, ktorému dôveruje 13,3 % respondentov. Od májového prieskumu si tretiu a štvrtú pozíciu vymenili prezident Ivan Gašparovič s 12,1-percentami a minister vnútra Robert Kaliňák, ktorému vyjadrilo dôveru 10,5 % oslovených. Prvú päťku uzatvára líder ĽS-HZDS Vladimír Mečiar s 8,9 percentami. Agentúru SITA o prieskume informoval Pavol Marchevský z ÚVVM pri ŠÚ SR.

Napriek miernemu poklesu dôveryhodnosti má šéf Smeru-SD Fico pred svojimi kolegami vysoký náskok. Podľa prieskumu premiérovi aktuálne viac dôverujú kvalifikovaní robotníci (44 %) a nekvalifikovaní robotníci (41 %), ďalej respondenti z menších sídel s počtom obyvateľov od dvetisíc do 10-tisíc (39 %), z Trenčianskeho (44 %) a Prešovského kraja (43 %) a v neposlednom rade aj sympatizanti strany Smer-SD (87 %).

Národniarovi Jánovi Slotovi svoju dôveru vyjadrili kvalifikovaní robotníci (18 %) a obyvatelia Žilinského kraja (18 %). Vysokú dôveru má najmä u priaznivcov materskej SNS (88 %).

Dôveru prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi deklarovalo viac obyvateľov nad 60 rokov (17 %). Hlave štátu verí i väčší počet Slovákov z Banskobystrického kraja (22 %).

Minister Robert Kaliňák si už štandardne udržiava najmä priazeň mladých ľudí. Najväčšiu podporu mu vyjadrujú občania od 25 do 29 rokov (18 %), zamestnanci (15 %) a obyvatelia Trenčianskeho (15 %) a Prešovského kraja (16 %). U potenciálnych voličov Smeru-SD má dôveryhodnosť 26 %.

Predseda koaličnej ĽS-HZDS Vladimír Mečiar sa teší najväčšej obľúbenosti u oslovených nad 60 rokov (16 %). Podporujú ho aj občania s najvyšším ukončeným základným vzdelaním (14 %), voliči ĽS-HZDS (72 %) a obyvatelia miest s počtom od 50 do 100 tisíc (15 %).

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V novom francúzskom parlamente viac žien, málo menšín
<< predchádzajúci článok
Nemocnica Topoľčany za štvrťrok so ziskom 2,1 mil. Sk

Najdôveryhodnejším politikom Fico, za ním Slota a Gašparovič - diskusné fórum čitateľov