Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

16. septembra 2009

Nákupom ruských zbraní spustí Venezuela preteky v zbrojení, obáva sa USASpojené štáty sa obávajú, že Venezuela spustí preteky v zbrojení v Latinskej Amerike. V utorok to vyhlásila americká ministerka zahraničia Hillary Clintonová v reakcii na oznámenie venezuelského ...Zdieľať
WASHINGTON 16. septembra (WEBNOVINY) - Spojené štáty sa obávajú, že Venezuela spustí preteky v zbrojení v Latinskej Amerike. V utorok to vyhlásila americká ministerka zahraničia Hillary Clintonová v reakcii na oznámenie venezuelského prezidenta Huga Cháveza, že nakúpi od Ruska zbrane v hodnote niekoľkých miliárd dolárov. "Venezuela predbieha všetky krajiny v Južnej Amerike, čo prináša otázku, či v regióne nespustí preteky v zbrojení," vyhlásila Clintonová po stretnutí s uruguajským prezidentom Tabarem Vazquézom. Venezuela by mala podľa Clintonovej tiež zabezpečiť, aby sa jej zbrane nedostali do rúk povstaleckým skupinám alebo nelegálnym, kriminálnym organizáciám.


Venezuela a Rusko sa minulý týždeň dohodli na pokračovaní dodávok zbraní a bojových vozidiel do juhoamerickej krajiny. Kontrakt svojím podpisom posvätili aj obaja prezidenti - Dmitrij Medvedev a Hugo Chávez. Moskva by do Venezuely mala poslať okrem tankov aj ponorky na naftový pohon, obrnené vozidlá, vojenské helikoptéry či protilodný raketový systém. Chávez tiež informoval, že jeho krajina od Rusov kúpi aj protilietadlový raketový systém s dĺžkou doletu až 300 kilometrov.

Kontrakt na nákup zbraní od Ruska prichádza v čase rastúceho napätia medzi Venezuelou a Kolumbiou pre jej rozhodnutie povoliť Spojeným štátom prístup k niekoľkým vojenským základniam na jej území. Chávez tvrdí, že nákup zbraní je reakciou na rastúcu prítomnosť USA v regióne.

Informovala o tom televízna stanica CNN.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rezort zahraničia víta znovuzvolenie Barrosa za šéfa Európskej komisie
<< predchádzajúci článok
Ženy v Egypte môžu nosiť nohavice, vyhlásil moslimský duchovný

Nákupom ruských zbraní spustí Venezuela preteky v zbrojení, obáva sa USA - diskusné fórum čitateľov