Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

03. novembra 2011

Odborári sú proti zákonu, ktorý zvyšuje platy sestier

Zdieľať
protest BRATISLAVA 3. novembra (WEBNOVINY) - Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb, ktorý zastupuje aj záujmy sestier a pôrodných asistentiek, kritizuje návrh zákona, ktorý by mal zvýšiť ich platy. Podľa odborárov je nesystémový.


"Diskriminuje zamestnancov iných profesií v zdravotníctve, vykonávajúcich práce rovnakej náročnosti a rovnakej hodnoty. Ide najmä o kategóriu laborantov, technikov, iných zdravotníckych pracovníkov a ďalších a naruší existujúcu hierarchiu úrovne odmeňovania, stanovenú v súlade so Zákonníkom práce v podnikových kolektívnych zmluvách," myslia si

Tí však zároveň v rámci pripomienkového konania tvrdia, že návrh zákona je v plnej zhode s ich požiadavkami na rast miezd sestier, pričom priznávajú, že ich nespokojnosť je opodstatnená a v prípade neriešenia problémov hrozia vážne dôsledky.


Sestry nepodporili ani pôrodnice

Odborári upozorňujú, že predpokladom uplatnenia zákona je zabezpečenie navýšených finančných zdrojov zdravotných poisťovní. Zároveň však poukazujú, že sa tak má stať v situácii, keď viac ako 2 000 lekárov "podmienilo odvolanie podaných výpovedí pred uplynutím výpovednej doby okrem iného aj výrazným zvýšením svojho mzdového ohodnotenia".
Zákon o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek nepodporili ani lekári a nemocnice.

Asociácia nemocníc Slovenska s ním zásadne nesúhlasí, pretože nerieši úpravu minimálnych mzdových nárokov lekárov, zdravotníckych asistentov, laborantov, technikov a iných zdravotníckych pracovníkov.

Taktiež kritizuje, že v návrhu nie je zadefinované, či sa úprava miezd má týkať výhradne zdravotníckych zariadení v gescii štátu alebo všetkých.

"Členovia asociácie, ktorí majú súkromných vlastníkov, vyslovujú zásadný nesúhlas s riešením, ktorým by štát prikazoval výšku miezd pre jeden typ zdravotníckych pracovníkov," konštatuje asociácia.


Nechcú účasť podnikateľov

Taktiež sa jej nepáči, že v návrhu absentuje spôsob financovania vyšších platov sestier. "Návrh takéhoto zákona bez navýšenia zdrojov do systému zdravotnej starostlivosti bude znamenať likvidáciu väčšiny lôžkových zdravotníckych zariadení," obávajú sa nemocnice. Financovanie zmeny sa nepozdáva ani poisťovniam.

"Sme toho názoru, že zákon, ktorým sa navrhujú minimálne mzdové nároky musí byť financovaný zo zdrojov rozpočtu verejnej správy a nemôže ísť na ťarchu súkromných podnikateľských subjektov," konštatuje Dôvera zdravotná poisťovňa. Union zdravotná poisťovňa však dodáva, že návrh nie je krytý nárastom zdrojov do verejného zdravotného poistenia pre rok 2012.

Na možné negatívne dôsledky zákona upozornila Republiková únia zamestnávateľov.

Tá považuje za zvlášť nešťastné kritérium pre zvyšovanie minimálnych mzdových nárokov podľa počtu odpracovaných rokov.

"Má potenciál spôsobiť nezamestnanosť zdravotných sestier a pôrodných asistentiek vyššieho veku," tvrdia zamestnávatelia. Problémy v súvislosti so zákonom očakávajú aj v regiónoch, kde hodnota práce zdravotných sestier nedosahuje hodnotu minimálnych mzdových nárokov.

Ministerstvo zdravotníctva SR predložilo začiatkom októbra do pripomienkového konania návrh zákona o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek. Sestry by si podľa neho mali prilepšiť od apríla budúceho roka. Ich priemerný mzdový nárok v porovnaní s výškou mzdy za prvý polrok 2011 by sa mal zvýšiť v priemere o 23,89 %. Štát by to malo stáť nemalé zdroje. V roku 2012 viac ako 58 mil. eur, rok na to takmer 80 mil. eur a v roku 2014 vyše 82 mil. eur.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Výpovede lekárov ležia na stoloch, dohoda neprichádza (2. 11. 2011)
 V Považskej Bystrici žiaden lekár výpoveď nestiahol (2. 11. 2011)
 V banskobystrickej nemocnici výpoveď zrušilo 13 lekárov (2. 11. 2011)
 Výpovede lekárov v nitrianskej nemocnici pribudli (2. 11. 2011)
 V košickej detskej nemocnici stiahli výpovede šiesti lekári (2. 11. 2011)
 V Bojnickej nemocnici ubudli dve výpovede lekárov (2. 11. 2011)
 Väčšina lekárov v Leviciach a Topoľčanoch chce odísť (31. 10. 2011)
 Žilinskí neurochirurgovia stiahli výpovede pod tlakom (28. 10. 2011)
 Noví lekári sa do trenčianskej nemocnice nehlásia (28. 10. 2011)
 Do celoslovenskej akcie sa myjavskí lekári nezapojili (28. 10. 2011)nasledujúci článok >>
Televízne vysielanie na Slovensku oslavuje 55 rokov
<< predchádzajúci článok
Akciové trhy v Európe a v USA posilnili, kupovali akcie bánk