Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. novembra 2011

Minister rokoval s lekármi DFNsP, väčšinu však nepresvedčilMinister zdravotníctva SR Ivan Uhliarik vo štvrtok dve a pol hodiny rokoval s lekármi Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave, ku konkrétnej dohode však nedospeli. Lekári ...Zdieľať
uhliarik BRATISLAVA 10. novembra (WEBNOVINY) - Minister zdravotníctva SR Ivan Uhliarik vo štvrtok dve a pol hodiny rokoval s lekármi Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave, ku konkrétnej dohode však nedospeli.


Lekári tvrdia, že väčšinu z nich nepresvedčil, aby svoje výpovede stiahli. Ako informovala hovorkyňa DFNsP Dana Kamenická, v nemocnici stále evidujú 112 podaných výpovedí lekárov, pôvodne ich bolo 121.

„Na niektorých veciach sme sa zhodli, na niektorých sme sa nezhodli,“ zhodnotil minister zdravotníctva rokovanie s približne osemdesiatkou lekárov DFNsP. Ako uviedol anestéziológ Ján Sýkora, ktorý v nemocnici pracuje, lekári mali na konci rokovania postavením vyjadriť, či ich minister svojou argumentáciou presvedčil, alebo nie.

„Keď sa na konci mali postaviť lekári, ktorých minister nepresvedčil svojou argumentáciou, postavili sa všetci lekári,“ povedal Sýkora. Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Katarína Zollerová mu oponovala, že nemá pravdu. Sýkora pokračoval, že má pocit, že si minister chcel lekárov kúpiť, keď im ponúkol peniaze pre nemocnicu v objeme 10 miliónov eur, čo sú podľa neho dlžoby zdravotných poisťovní.


Tvrdá diskusia o sumách

Minister priznal, že sa na rokovaní s lekármi rozprávali aj o dofinancovaní nemocníc a o približnej sume, ktorú by Detská fakultná nemocnica potrebovala, aby sa nezadlžovala. Ako ďalej Uhliarik dodal, o konkrétnej sume zvýšenia platov lekárov nerokovali.

„Hovorili sme o reálnych sumách, hovoril som analogicky, že v Českej republike to bolo päť- až osemtisíc českých korún, hovorili sme zhruba o tejto sume,“ povedal Uhliarik.

Minister je skôr za postupné zvyšovanie platov.

„Nepovedal som, že nikdy sa nebudeme baviť o postupnom zvyšovaní alebo o tom, že chceme zvýšiť peniaze lekárom a sestrám,“ povedal šéf rezortu zdravotníctva.

Výpoveďami lekárov sú najviac ohrozené detské nemocnice. Ku koncu septembra tohto roka podalo podľa Lekárskeho odborového združenia na Slovensku výpoveď 2 411 lekárov v 34 nemocniciach. Doteraz ich podľa Uhliarika stiahlo asi 320.

Na Slovensku pracuje pri lôžkach pacientov takmer 7 500 lekárov. Lekárske odborové združenie žiada presadenie štyroch požiadaviek, dodržiavanie Zákonníka práce, zmenu systému financovania zdravotníctva, zastavenie transformácie nemocníc a zvýšenie platov zdravotníkov. Aby boli spokojní, mali by byť splnené všetky. Transformáciu už pritom prezident Ivan Gašparovič do marcových volieb zastavil.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Lekári chcú vyššie platy o takmer dvetisíc eur (10. 11. 2011)
 Lekári nesťahujú výpovede ani po rokovaní s premiérkou (8. 11. 2011)
 Odborári sú proti zákonu, ktorý zvyšuje platy sestier (3. 11. 2011)
 Výpovede lekárov ležia na stoloch, dohoda neprichádza (2. 11. 2011)
 V Považskej Bystrici žiaden lekár výpoveď nestiahol (2. 11. 2011)
 V banskobystrickej nemocnici výpoveď zrušilo 13 lekárov (2. 11. 2011)
 Výpovede lekárov v nitrianskej nemocnici pribudli (2. 11. 2011)
 V košickej detskej nemocnici stiahli výpovede šiesti lekári (2. 11. 2011)
 V Bojnickej nemocnici ubudli dve výpovede lekárov (2. 11. 2011)
 Väčšina lekárov v Leviciach a Topoľčanoch chce odísť (31. 10. 2011)nasledujúci článok >>
V Bratislave je Talian, ktorý prešiel peši polovicu Európy
<< predchádzajúci článok
Počet nových nezamestnaných v USA minulý týždeň klesol