Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

01. júna 2013

Násilné demonštrácie sa rozšírili už do celého TureckaV uliciach tureckého Istanbulu v sobotu už druhý deň pokračujú násilné demonštrácie, nepokoje sa však medzitým rozšírili aj do ďalších miest v krajine. Ide o najmasovejšie protivládne ...Zdieľať
demonstracie sa z istanbulu rozsiril ISTANBUL 1. júna (WEBNOVINY) - V uliciach tureckého Istanbulu v sobotu už druhý deň pokračujú násilné demonštrácie, nepokoje sa však medzitým rozšírili aj do ďalších miest v krajine.


Ide o najmasovejšie protivládne protesty, odkedy v roku 2002 prvýkrát nastúpil k moci premiér Recep Tayyip Erdogan.

Demonštrácie sa začali ešte v piatok relatívne pokojným protestom proti plánom na prestavbu istanbulského námestia Taksim, v okolí ktorého má vyrásť nákupné centrum.

Obrazom: Neutíchajúce demonštrácie v uliciach Istanbulu

Eskalovali až po tom, ako polícia aktivistov násilne rozohnala s pomocou obuškov a slzotvorného plynu. Ten proti protestujúcim príslušníci bezpečnostných zložiek použili aj v sobotu. Demonštrácie nabrali politický charakter a premenili sa na protesty proti Erdoganovej islamistickej vláde. Ľuďom prekáža viacero jej zákonov vrátane legislatívy zakazujúcej predaj alkoholu počas nočných hodín. Podľa kritikov ide len o ďalší krok smerom k islamizácii sekularizovaného Turecka.

Násilnosti si doteraz vyžiadali viacero zranených, presné údaje však zatiaľ nie sú známe. Proti tvrdému postupu polície v sobotu oficiálne protestovala aj ľudskoprávna organizácia Amnesty International. Podľa jej aktivistov polícia zranila viac ako 100 demonštrantov.

Video: Hrozivá situácia v uliciach Istanbulu

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Obrazom: Sobota patrí deťom, prišiel Šmolko aj Mickey Mouse
<< predchádzajúci článok
V nedeľu sa slovenskí veriaci spoja s pápežom

Násilné demonštrácie sa rozšírili už do celého Turecka - diskusné fórum čitateľov