Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra    Knižné novinky

14. novembra 2023

Nazývali ho Kremeľský mág. Bol záhadný a mocný...Nazývali ho kremeľský mág. Záhadný Vadim Baranov bol pôvodne režisér a neskôr producent televíznych reality šou, až kým sa nestal šedou eminenciou Putina, prezývaného Cár.Zdieľať
Nazývali ho Kremeľský mág. Bol záhadný a mocný...

Tento román je inšpirovaný skutočnými udalosťami a postavami, ktorým autor prepožičal súkromný život a imaginárne výroky. Napriek tomu ide o nefalšovaný ruský príbeh.
Kremeľský mág.

Román Giuliana Da Empoliho netrpezlivo očakávali tí, ktorí sa snažia analyzovať rozhodnutia Kremľa v súčasnosti. Predobrazom hlavnej postavy príbehu Vadima Baranova bol údajne Vladislav Surkov, podpredseda vlády a neskôr až do roku 2020 Putinov poradca, ktorý zohral kľúčovú úlohu aj pri začatí vojny proti Ukrajine.

Príbeh nás zavedie do jadra ruskej moci, kde dvorania a oligarchovia ustavične vedú vojnu. Vadim ako expert na politickú propagandu zmení celú krajinu na politické divadlo. Jeho jediným cieľom je vyhovieť Cárovým želania. Zavlečený do čoraz temnejších tajomstiev systému, ktorý sám pomáhal budovať, urobí čokoľvek, aby mu unikol.

Od vojny Čečensku cez Olympijské hry v Soči až po ukrajinskú krízu. Kremeľský mág je strhujúci román o súčasnom Rusku, ktorý odhaľuje podhubie Putinove éry a ponúka výstižnú úvahu o moci.

Da Empoliho pravidelne pozývajú do televízie a rozhlasu, aby predstavil svoj román v kontexte aktuálnych udalostí rusko-ukrajinského konfliktu. Alexandra Schwartzbrodová ho v článku pre denník Libération nazvala „príbehom s veľkou literárnou a historickou silou, ktorý si treba prečítať, ak chcete pochopiť to, čo sa z nášho pohľadu zdá nepochopiteľné".
Podľa Yannicka Velyho z Paris Match kniha „osvetľuje príčiny ukrajinského konfliktu".
Kniha Kremeľský mág získala Veľkú cenu francúzskej akadémie za román 2022.

Giuliano Da Empoli bol v rokoch 2006 až 2008 poradcom talianskeho ministra kultúry, potom zástupcom starostu Florencie a poradcom predsedu Rady ministrov Talianskej republiky Mattea Renziho. Zvyknutý pohybovať sa medzi kultúrou a politikou publikoval deväť esejí v taliančine a tri vo francúzštine vrátane veľmi zaujímavej knihy Les Ingénieurs du chaos (Inžinieri chaosu), preloženej do dvanástich jazykov. V nej dokazuje, že nové technológie vrátane internetu postavili pravidlá politickej hry na hlavu.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Kalifornská rocková skupina Queens of the Stone Age vystúpi na Colours of Ostrava 2024
<< predchádzajúci článok
Ospevovaná kapela Black Pumas, kultová Morcheeba, punk rockoví The Armed a popoví Jockstrap sú nové mená Pohody 2024