Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

29. júna 2012

Nemecko sa chystá schváliť trvalý eurovalNemecký parlament definitívne schváli trvalý euroval a nové európske rozpočtové pravidlá, ktoré načrtla kancelárka Angela Merkelová. Ratifikácia týchto nástrojov, ktoré sa majú ...Zdieľať
peniaze BERLÍN 29. júna (WEBNOVINY) - Nemecký parlament definitívne schváli trvalý euroval a nové európske rozpočtové pravidlá, ktoré načrtla kancelárka Angela Merkelová.


Ratifikácia týchto nástrojov, ktoré sa majú schváliť v piatok, má však pred sebou stále právne prekážky.

Merkelová sa bude ponáhľať z napätého summitu EÚ na hlasovanie v Bundestagu, čiže dolnej komore nemeckého parlamentu, a v hornej komore parlamentu Bundesrate, ktoré sa má začať o piatej popoludní.

Nemecko, ktoré je najväčším členom eurozóny, s ratifikáciou trvalého eurovalu čiže Európskeho mechanizmu pre stabilitu (ESM) a fiškálneho paktu s cieľom zlepšiť rozpočtovú disciplínu prichádza na poslednú chvíľu.

V Berlíne sa hlasuje posledný deň pred pôvodne stanoveným konečným termínom, čiže 1. júlom, pre schválenie ESM. Trvalý euroval nemôže začať fungovať bez schválenia v Nemecku, keďže ho musia podporiť krajiny tvoriace 90 % jeho kapitálu.

Teraz je fungovanie trvalého eurovalu posunuté na 9. júl. Hrozí však, že Nemecko nestihne ani tento druhý termín. Ratifikácia si totiž okrem odhlasovania v parlamente vyžaduje aj súhlas ústavného súdu a podpis prezidenta Joachima Gaucka. To môže trvať skôr týždne ako dni. Nemecký ústavný súd totiž prejavuje výhrady voči trvalému presunu právomocí do Bruselu.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Dubnici nad Váhom vznikne 200 nových pracovných miest
<< predchádzajúci článok
Projekt Twincitydanubeforum.net bude pokračovať aj naďalej

Nemecko sa chystá schváliť trvalý euroval - diskusné fórum čitateľov