Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

07. novembra 2019

Nemecko uvažuje o vytvorení národnej bezpečnostnej radyMinisterka obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová, archívne foto.Zdieľať
Ministerka obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová, archívne foto. Foto: TASR/AP
Mníchov 7. novembra (TASR) - Nemecká ministerka obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová vo štvrtok vyhlásila, že Nemecko by malo vytvoriť národnú bezpečnostnú radu, aby dokázalo napredovať v oblasti obrany. Informovala o tom agentúra DPA.


Národná bezpečnostná rada by podľa jej slov pomáhala s koordináciou diplomacie, vojenského plánovania, podnikania a obchodu, vnútornej bezpečnosti a medzinárodného rozvoja, ako uviedla vo svojom prejave na pôde Univerzity Bundeswehru Mníchov. Na tento účel by sa mala rozvinúť už existujúca spolková bezpečnostná rada.

Ministerka žiada aktívnejšiu úlohu Nemecka v oblasti obrany. Nemecko má podľa nej spolu so svojimi partnermi prevziať viac zodpovednosti, napríklad čo sa týka boja proti terorizmu. Vyzvala aj na výrazné zvýšenie výdavkov do sféry obrany, ktoré by mali najneskôr do roku 2031 dosiahnuť dve percentá HDP.

"V Európe, a spolu s ňou teda aj vo svete, sme príliš silní a dôležití na to, aby sme len stáli pomimo, prizerali sa a spoliehali na druhú stranu," povedala Krampová-Karrenbauerová v stredu v nemeckom Spolkovom sneme na kongrese frakcie strán Únie, ktorý sa venoval bezpečnostnej politike.

Krampová-Karrenbauerová, ktorá sa považuje za nástupkyňu nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, v októbri navrhla, aby sa Nemecko a jeho spojenci podieľali na zriadení nárazníkovej zóny v severnej časti Sýrie, ktorú v súvislosti s ofenzívou Turecka opúšťajú americkí vojaci a kurdskí bojovníci. Za túto iniciatívu bola ostro kritizovaná.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Xerox chce prevziať HP
<< predchádzajúci článok
OSN: Zbrojné embargo uvalené na Líbyu porušili tri krajiny

Nemecko uvažuje o vytvorení národnej bezpečnostnej rady - diskusné fórum čitateľov