Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

07. novembra 2019

V Smolensku objavili kostru Napoleonovho generálaTesty DNA potvrdili, že jednonohá kostra muža nájdená júli tohto roku v meste Smolensk na západe Ruska patrí francúzskemu generálovi Charlovi-Étiennovi Gudinovi de la ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Smolensk/Moskva 7. novembra (TASR) - Testy DNA potvrdili, že jednonohá kostra muža nájdená júli tohto roku v meste Smolensk na západe Ruska patrí francúzskemu generálovi Charlovi-Étiennovi Gudinovi de la Sablonniere, ktorý patril k obľúbencom Napoleona Bonaparta. Informoval o tom francúzsky týždenník Le Point.


Po dlhých rokoch pátrania sa hrob generála Napoleonovej armády našiel v centre západoruského mesta Smolensk, kde Gudin v auguste roku 1812 pri cisárovom ťažení na Moskvu utrpel smrteľné zranenia.

Drevenú rakvu s telesnými pozostatkami 44-ročného generála našli ruskí a francúzski archeológovia pod tanečným parketom v zábavnom parku v centre Smolenska. Tím archeológov viedol Francúz Pierre Malinowski, historik s podporou Kremľa, uviedla britská spravodajská stanica BBC.

Malinowski spresnil, že DNA z kostry nájdenej v Smolensku sa porovnávala s DNA Pierra-Césara Gudina, brata Charla-Étienna Gudina, ktorý bol tiež generálom napoleonskej armády.

"DNA sa zhoduje na 100 percent," uviedol Malinowski pre rozhlasovú stanicu France Bleu s tým, že "už niet žiadnych pochybností".

Divízneho generála Gudina de la Sablonniere uložili do hrobu bez uniformy, bez medailí a bez srdca, ktoré na cisárov rozkaz pochovali v Paríži, kde do Víťazného oblúka vytesali generálovo meno.

Jeho telo pochovali i bez ľavej nohy, ktorú mu odtrhla guľa vypálená z ruského dela. Tá súčasne rozdrvila aj generálovu pravú nohu.

Práve podľa týchto zranení sa ostatky podarilo predbežne identifikovať. Definitívne boli identifikované na základe testov DNA, uviedli vo štvrtok francúzski archeológovia.

Pri pátraní po mieste hrobu archeológovia využili aj pamäti napoleonského generála Louisa-Nicolasa Davouta, ktorý organizoval Gudinov pohreb a opísal miesto jeho posledného odpočinku, a spomienky ďalšieho očitého svedka, ktoré ich naviedli k miestu uloženia rakvy.

Gudin pochádzal zo šľachtickej rodiny, bol veteránom francúzskej revolúcie i napoleonských vojen. Bol Napoleonovým spolužiakom vo vojenskej škole a bol údajne aj jedným z obľúbených generálov francúzskeho cisára.Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
TRÁGEDIA V KÁLNICI: Dôchodcu privalil lesný traktor, nehodu neprežil
<< predchádzajúci článok
Xerox chce prevziať HP

V Smolensku objavili kostru Napoleonovho generála - diskusné fórum čitateľov